V pražské zoo pokřtili mládě gorily Kijivu. Samec dostal jméno Nuru

V pražské zoo dnes pokřtili dvouměsíční mládě gorily Kijivu, samec dostal jméno Nuru. Za kmotry mu šli zpěváci Lucie Bílá a Karel Gott a primátor hlavního města Bohuslav Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorilí samec Nuru v pražské zoo | Zdroj: ČTK

„Připijeme na zdraví mláděte, zdraví kmotrů a hlavně na pražskou zoologickou zahradu,“ ujal se slavnostního proslovu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Neopomněl však zmínit ani události minulé neděle. Dnešní akce se totiž koná asi týden po nešťastném porodu gorilí samice Kamby, jejíž mládě zemřelo.

Sama Kamba zůstává po porodu stále oddělena od rodiny a proto se dnešního křtu neúčastnila. Podle kurátora chovu primátů Víta Lukáše bude gorila brzy v pořádku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek ze křtu gorilího samce v pražské zoo natočila redaktorka Anna Königsmarková

„Je pravda, že je Kamba už trochu otrávená, protože už to trvá přes týden, kdy ji máme oddělenou od ostatních zvířat, ale musím říct, že nás všechny těší, jak se to vyvíjí, protože kromě toho, že je otrávená z toho, že je zavřená, tak to vypadá, že se z toho vylíže velmi dobře, že to bude bez problému," uvedl Lukáš.

Bez problému zatím roste i malý Nuru, který dnes poutal největší pozornost. Mládě gorily Kijivu a samce Richarda se narodilo dva dny před Štědrým dnem.

„Malý Nuru se má velmi dobře, je velmi silný a v poslední době trénoval hodně, aby se mohl postavit. Teď už to vydrží možná dvě minuty v kuse. Často pije, pospává, když se mu něco nelíbí, tak to dá velmi hlasitě najevo, je velmi zdatný přes hlasivky. Takže má se velmi dobře,“ popsal Lukáš.

Kmotři Karel Gott i Lucie Bílá jsou z pražskými gorilami spjati už několik let. Několikanásobný český Slavík už tady křtil samce Kiburiho a oblíbená zpěvačka načítá pro děti pohádky o gorilách ve prospěch projektů zoologické zahrady ve střední Africe.

Křest gorilího samce Nuru v pražské zoo. Zleva pražský primátor Bohuslav Svoboda, zpěvačka Lucie Bílá, zpěvák Karel Gott a ředitel zoo Miroslav Bobek | Foto: ČTK

„Jsem hrozně ráda, že moje práce má ten i vyšší význam, že může dělat nejen radost, ale že taky může pomáhat. A je zvláštní, že v Africe, kde by si člověk myslel, že by ta zvířátka měli mít rádi, tak oni je baští. A my, když se nám stane tak nádherná věc, že se narodí gorilí mládě, tak z toho nemůžeme spát a oslavujeme to, protože je to krásný,“ řekla Bílá.

Jméno Nuru v Zoo vybrali z více než devíti tisíc návrhů. V překladu znamená Světlo.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme