V pražské zoo se nešťastně oběsil gorilí sameček Tatu

V pražské zoologické zahradě zavládl smutek. Zoo přišla o gorilího samečka Tatua. Podle všeho si hrál na lanech a zřejmě se do nich zamotal tak nešťastně, že se uškrtil. Vše se odehrálo během chvilky, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatu čerstvě po narození | Foto: Zoo Praha

V devět hodin chovatelka Gabriela Kopecká našla Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře Romana Vodičku. Nejprve museli pomocí tlakové vody oddělit ostatní gorily; zejména Kamba odmítala od Tatua odejít. Tatu v tu dobu již nejevil známky života.

„Stalo se tak během velmi krátké doby, že Tatu v jedné z ‚ložnic‘ rozpletl uzel na laně a jeden z pramenů si nešťastně obtočil kolem krku," vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Bezprostředně po jeho vyproštění začali pracovníci zoo s jeho resuscitací. Masáž srdce a dýchání z úst do úst však již bohužel byly zbytečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nehodě, k níž došlo v pražské zoo, mluvil v Ozvěnách dne kurátor chovu savců Pavel Brandl

„Nehoda, ke které ráno došlo, byla beze svědků, takže v mnoha ohledech budeme navždycky jenom spekulovat,“ poznamenal v Ozvěnách dne kurátor chovu savců Pavel Brandl. Podobným nehodám podle něj není v lidských silách zabránit.

Miroslav Bobek uvedl, že smrt Tatua je nejtragičtější událostí od povodní, které areál zahrady poškodily přesně před deseti lety.

„Pro nás je to samozřejmě jednak ztráta, a jednak je to zmařené úsilí několika let. Na druhou stranu musíme vidět, že naše gorilí skupina ten potenciál do budoucna stále má; čili je zapotřebí hledět dopředu, jak se bude skupina dál vyvíjet. A já si myslím, že tahle skupina ještě má před sebou úspěšná léta,“ doplnil kurátor chovu savců.

Tatu se narodil 30. 5. 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená v překladu druhý. Tatu byl druhým potomkem zmíněných rodičů, ale také druhým mládětem goril chovaných v rámci České republiky a Slovenska.

Po populární gorile Moje byl Tatu druhou gorilou narozenou v Česku. Narodil se v roce 2007 prakticky v přímém přenosu, protože o dva roky dříve Český rozhlas rozjel projekt Odhalení.

Projekt zvířecí reality show divákům na internetu představoval život goril v pražské zoo, snímalo je několik kamer a narození Tatua bylo k vidění takzvaně online.

Jana Zemanová, Jan Herget, mta, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme