V pražském Chuchelském háji se ukrývá malá lesní zoo s množstvím zvířat

Přemýšlíte, kam v okolí Prahy vyrazit na výlet? Procházku nebo projížďku na kole s dětmi po Chuchelském háji můžete spojit s návštěvou malé lesní zoo. Ukrývá se mezi cestami nedaleko kostela svatého Jana Nepomuckého a ve výbězích najdete daňky, divoká prasata i mluvícího krkavce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koza kamerunská v minizoo v Chuchelském háji v Praze | Foto: Simona Bartošová

K malé zoologické zahradě se nejlépe dostanete lesní cestou z Velké Chuchle. Po žluté značce jste v cíli za necelou půlhodinku. Stačí jen projít kolem tajuplného hřbitova a už vidíte brány zoo.

„Jsou tady vesměs zvířata, která žijí v naší přírodě, takže nejenom původní, ale i ta, která se tady postupem času rozšířila. Většinou tím, že je člověk dovezl, ať už pro lov nebo jiné účely, anebo i ta, která se sem dostala tak nějak sama a různě, i omylem,“ popisuje správce objektu Ladislav Kadeřábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do lesní zoo v pražském Chuchelském háji se vypravila Anna Königsmarková

Z ptactva tady mají například kachny divoké, různé druhy krkavcovitých – krkavce velkého, havrany, vrány, kavky, sojky a straky, ale i běžné dravce - třeba poštolky a káňata.

Některá zvířata pochází ze záchranných stanic a už nejsou schopna vrátit se zpět do přírody. V Chuchelském háji tak našla nový domov.

„Jsou to trvalé handicapy, to znamená trvale invalidní zvířata, která nejdou vypustit do přírody, která by v přírodě nepřežila, takže tady dožívají,“ vysvětluje správce zoo.

V největší ohradě pobíhají daňci a mufloni. „To jsou zvířata, která u nás žijí celkem běžně, nicméně prapůvodní u nás nejsou. Dovezla se sem v různých časech, 16. a 17. století, za účelem lovu do obor a postupně se rozšířili do přírody,“ říká Kadeřábek.

Daňci a mufloni v minizoo v Chuchelském háji v Praze | Foto: Simona Bartošová

Zajímavostí zoo je mluvící krkavec, který od lidí pochytil několik slov. Lesní zoo spadá pod Lesy hlavního města Prahy, otevřená je celý rok neomezeně.

„Je to při veřejné cestě. Sice do budoucna plánujeme, že bychom to chtěli na noc zavírat, nicméně vstupné nevybíráme a ani s tím nepočítáme,“ uzavírá správce. Zoologickou by chtěl do budoucna ještě rozšířit o výběh s vlky.


Zvětšit mapu

Anna Königsmarková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme