V šumavské Kvildě otevřeli návštěvnické centrum zaměřené na jeleny

V Kvildě na Šumavě slavnostně otevřeli jedno z nových návštěvnických center, které správa parku vybudovala jako jednu z největších investičních akcí posledních let. Naučný okruh o životě jelenů a výběh, který je představuje v jejich přirozeném prostředí, to jsou jen některá z lákadel, která centrum nabízí. Další nové návštěvnické centrum se má otevřít v Srní na konci září a bude zaměřené na život vlků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové návštěvnické centrum Kvilda nabízí naučný okruh o životě jelenů a výběh, který je představuje v jejich přirozeném prostředí | Zdroj: ČTK

„Objekt je velkolepé, velkorysé návštěvnické centrum, které není pouze o vlastním objektu ale i o okolním areálu. Je tam výběh pro jeleny, zatím je jich tam sedm,“ popsal ministr životního prostředí Richard Brabec, který se slavnostního otevření centra ve Kvildě zúčastnil.

Brzy by v areálu mělo přibýt ještě osm jelenů a v budoucnu mají vyrůst i další výběhy. „Okruh představuje typická šumavská zvířata, což jsou jeleni. V příštím roce budeme dělat ještě výběh pro našeho rysa a plánujeme i výběh pro divoká prasata,“ řekl mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

„Lidi by si to neměli plést se zoologickou zahradou. Může se stát, že návštěvník projde stezku a jelení zvěř neuvidí, protože jako každá zvěř má svoje biorytmy, není to ochočená zvěř a nechodí se za lidmi podívat,“ upozornil vedoucí centra František Hrůza. V takovém případě centrum nabízí naučný okruh nebo záznamy z výběhu jelenů.

Nové návštěvnické centrum Kvilda nabízí naučný okruh o životě jelenů a výběh, který je představuje v jejich přirozeném prostředí | Foto: ČTK

„Na své si přijde dítě i profesionál, protože může poslouchat zvuk starého jelena, zvuk mladého jelena a další zvukové projevy. Samozřejmě také projevy při souboji jelenů. Úplnou specialitou je potom přenos z výběhu jelenů přímo na internet nebo ho tady zprostředkovat návštěvníkům na velkoplošné obrazovce,“ uvedl náměstek ředitele Správy národního parku Šumava Miloš Juha.

Centrum v Srní

Návštěvnické centrum v Srní se má otevřít příští měsíc. Zaměřeno bude na vlka a pozorování vlčí smečky. Přímo v budově centra se návštěvníci díky interaktivním tabulím a moderním výukovým prvkům dozvědí vše o životě vlka a ve venkovním výběhu ho pak budou moci při troše štěstí i vidět.

„Nebude to zoologická zahrada, bude to skutečně velký areál v přirozeném prostředí vlka,“ doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Obě návštěvnická centra budou otevřena kromě dubna celý rok a vstup do nich je zdarma.

Šumavské návštěvnické centrum v Srní | Foto: Jitka Englová

Jitka Englová, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme