V ústecké zoo se za 40 let narodilo sto mláďat zebry Hartmannové

Už sto mláďat zebry Hartmannové se narodilo v Zoologické zahradě v Ústí nad Labem. Chovají je tam od roku 1975, kdy do Ústí dorazilo dvanáctičlenné stádo ze Dvora Králové. Tato první zvířata pocházela z volné přírody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zebry Hartmannové dostaly ke křtinám pamlsek – mrkev | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Poslední dvě mláďata narozená v ústecké zoo dostala jména teprve včera. „Ta starší se narodila 15. listopadu loňského roku a ta druhá, to je naše velká radost, protože se narodila 6. června jako sté mládě,“ říká mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová.

Zebry Hartmannové žijí hlavně v horských oblastech africké Namibie. Odborníci odhadují, že jich je kolem 8300.

Ze 100 mláďat narozených v Ústí nad Labem bylo 50 hřebečků a 50 klisniček. „To první mládě se narodilo v roce 1977, byl to hřebeček a dostal jméno Markýz.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zebrách Hartmannových v zoo v Ústí nad Labem natáčela redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Pojmenování mláďat má podle Věry Vrabcové svá pravidla. „U zeber Hartmannové dodržujeme to, že počáteční písmeno jména matky je závazné i pro jméno mláděte. To starší se narodilo samici, která se jmenuje Gábinka. A to mladší samici, která se jmenuje Unita,“ vysvětluje mluvčí.

Starší klisnička tak dostala jméno Gugu, což v jenom zimbabwském nářečí znamená "klenot". Sté zebří mládě, rovněž klisnička, se jmenuje Ukali, a to ve svahilštině znamená "divoká".

Zleva: Gugu s matkou Gábinkou. Ukali a její osmnáctiletá matka Unita | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme