Včely mumifikují brouky

Australské včely si našly unikátní způsob obrany proti parazitickým broukům: vetřelce jednoduše mumifikují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesknáček úlový (Aethina tumida)

Lesknáček úlový (Aethina tumida) | Foto: Bugwood.org, James D. Ellis, University of Florida

Drobní brouci lesknáčci úloví (Aethina tumida) parazitují na včelách. Do úlů kladou vajíčka, z nichž se líhnou larvy, které vyžírají včelí vajíčka, med i vosk. Brouci pocházejí z jižní Afriky, ale byli zavlečeni také do dalších zemí - kupříkladu Austrálie. Zdejší divoké včely druhu Trigona carbonaria, které nemají žihadla, jsou proti jejich invazi na první pohled zcela bezbranné.

Vědci ze švýcarského Centra pro výzkum včel (Zentrum für Bienenforschung) ale zjistili, že nechráněné jsou opravdu jen na první pohled. V laboratoři umístili několik brouků do blízkosti umělého úlu a čekali, co se bude dít. Včelí dělnice nejprve brouky napadaly svými kusadly a snažily se je odehnat od úlu. Poté, co si uvědomily marnost svého počínání, sáhly včely k jiné strategii a začaly těla brouků pokrývat lepkavou směsí pryskyřice, bláta a vosku. Směs rychle tuhne, takže "mumifikovaný" brouk se nemůže pohybovat a čeká jej smrt v důsledku vyhladovění a dehydratace.

Snímky pořízené uvnitř úlů ukazují, že dokonalá mumifikace jednoho brouka včelám zabere méně než 10 minut. Tato strategie je podle vědců velmi úspěšná: většinu brouků včely dokážou zastavit nedaleko od vchodu do úlu, takže vetřelec prakticky nemá šanci naklást vajíčka. Mumifikace selhala pouze v jediném případě: když teplota přesahovala 40 stupňů Celsia a a lepkavá směs zůstávala tekutá.

Zdroj: Naturwissenschaften, New Scientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme