Včely se letos moc nenadřely, bylo chladné jaro. Medu bude méně

Zatímco dovolenkáři byli s horkým létem navýsost spokojení, včely mají spoustu důvodů k brblání. Kdyby mohly mluvit, asi by si stěžovaly na to, že neměly moc práce. Začalo to extrémně chladným jarem a silné červencové bouřky je připravily také o velkou část letní květeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely (Ilustrační foto). | Foto: stock exchange

„Léto bylo pro včelky příšerné, bylo strašné vedro, týden čtyřicítky, to pak nosí jenom vodu. Ale léto bylo určitě lepší než jaro, které bylo příšerně studené, deštivé. Pak už to docela šlo,“ říká Aleš Křovina, který se včelaření věnuje přes 20 let.

Napracovat to, co nestihly na jaře, prý včely později nestihnou, snůška prostě chybí.

„Celé jaro moc nevyšlo, hlavně na akáty, které jsou hlavní snůškou. Na akáty to medovalo dva dny, kdy bylo opravdu příznivé počasí. To byl pátek a sobota, v neděli pak přišla příšerná bouřka a všechno to ometla. Pak se čtrnáct dní neukázalo nic.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zdeňka Poláka z včelí farmy v Dolánkách u Mladé Boleslavi

Nejhorší pro včely je podle jeho slov, když nemají co dělat, tedy nemají co snášet.

K včelaření přivedl Aleše Křovinu med, který mu ohromně chutná, a proto si chtěl vyzkoušet, jaké to bude, mít svůj vlastní.

„Láska k penězům to není, včely se pro peníze nedělají. Každý včelař vám potvrdí, že jeden rok je třeba hodně dobrý, ale pak může být pár horších roků, kdy musí člověk trochu přimhouřit oči,“ říká včelař Aleš Křovina na včelí farmě v Dolánkách u Mladé Boleslavi.

Pavel Polák, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme