Ve Švédsku začíná lovná sezóna medvědů. Jsou přemnoženi také na Slovensku

Ve Švédsku začíná lovná sezona medvědů. Během dvou měsíců jich má být odstřeleno 312. Podle portálu The Local to představuje asi desetinu medvědí populace v této zemi. Švédské úřady se lovem snaží počty medvědů udržet na kontrolovatelné úrovni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Ann-Kathrin Rehse

Podobně reguluje počet těchto šelem i několik dalších evropských zemí, jednou z nejaktivnějších je Slovinsko, které každoročně vydá povolenky na odstřel více než 70 kusů.

Ochrana medvědů je dlouhodobě předmětem sporu i mezi lesníky a ekology na Slovensku, kde lesníci tvrdí, že medvědi jsou přemnožení a jejich stav je zapotřebí regulovat odstřelem. Podle odhadů tam žije asi tisícovka medvědů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu medvědů na Slovensku mluvil na Rádiu Česko Ludvík Kunc, zoolog a ochránce přírody

Medvědi jsou na Slovensku přemnoženi i podle zoologa a ochránce přírody Ludvíka Kunce:

„Došlo k tomu, že medvědí populace na Slovensku postrádá velké, silné samce, kteří byli postříleni. Ti totiž velmi často zabíjejí medvíďata a upravují tak početní stav medvědí populace. Čeká se tedy, až takoví samci, kteří by vážili 200 až 300 kilogramů dorostou. Takové váhy ale dosáhnou medvědi až tak ve 30 letech. Takoví samci jsou přednostně chráněni a k odstřelu jsou nabízeni malí medvědi, hlavně medvědice, které se naučily chodit k lidským příbytkům.

Tam je podle Kunce často sami lidé krmí a tím je prakticky odsuzují k likvidaci, protože takoví medvědi se již nedokážou zpátky vrátit k obvyklé obživě a musejí být z populace vyřazeni.

„Ale každým rokem je také několik medvědů upytlačeno. Takové případy známe i z Beskyd, kam se občas ze Slovenska nějaký medvěd zatoulá,“ říká Kunc a dodává, že medvědi většinou nejsou pro člověka nebezpeční. Stačí dělat hluk a dát o sobě vědět a medvěd, pokud k tomu má čas, se bude sám snažit dostat se co nejrychleji z lidské blízkosti.

Naďa Bělovská, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme