Ve washingtonské zoo přišla na svět pandí dvojčata

Američtí chovatelé vzácné pandy velké mají nový přírůstek. V zoologické zahradě ve Washingtonu se 17leté samici Mei Xiang po umělém oplodnění narodila dvě živá mláďata. Jejich pohlaví ošetřovatelé zatím nezjistili. Na unikátní přírůstek čekaly přímo v zoo desítky nadšených příznivců pand.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě pandy velké se narodilo ve washingtonské zoo | Zdroj: ČTK

Susan Pallová se na pandí rodinu přišla podívat s vnučkou až z 1600 kilometrů vzdáleného Arkansasu a měla podle svých slov velké štěstí. Pandy velké v zajetí rodí jen zřídka.

První potomek se hlasitě projevuje, což je podle vedení zoo výborné znamení. K velkému překvapení všech samice Mei Xiang o několik hodin později porodila další medvídě.

Jedno z mláďat pak museli ošetřovatelé podle pravidel pro chování dvojčat odebrat a umístit do inkubátoru. Novorozená medvíďata pand velkých měří jen pár centimetrů, jsou slepá a nemají zuby.

 

ICYMI: Giant panda Mei Xiang gave birth at 5:35pm. Chief vet Don Neiffer says cub is vocalizing well and Mei is a great...

Posted by Smithsonian’s National Zoo and Conservation Biology Institute on 22. srpen 2015

Mei Xiang už dříve porodila dvě živá mláďata, samečka Tai Shan v roce 2005 a samičku Bao Bao v roce 2013. Tehdy porodila i další mládě, také samičku, ale dvojče přišlo na svět už mrtvé.

Mei Xiang byla tentokrát uměle oplodněna směsí spermií dvou samců pandy velké, čínského samečka Chuej-chuej a Tian Tiana z washingtonské zoo.
Panda velká patří mezi nejohroženější živočišné druhy. Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně.

V současnosti jich podle dostupných informací ve volné přírodě žije kolem 1600, dalších asi 300 jich je v zajetí, převážně v Číně. Pro pandy je typická velmi slabá porodnost.

Mei Siang - 17letá pandí medvědice z washingtonské zoo má porodit mládě nebo mláďata kdykoli od konce srpna do poloviny září | Foto: Reuters

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme