Vědci v Národním parku Podyjí objevili zcela nový druh mouchy

Unikátní nález se potvrdil vědcům, kteří prováděli výzkum dvoukřídlého hmyzu v Národním parku Podyjí na Znojemsku. Dosud neznámou mouchu se podařilo odchytit na počátku tisíciletí při odebírání většího množství hmyzu. Výzkum tehdy vedla brněnská Masarykova univerzita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moucha domácí (Musca domestica) | Foto: CC BY-SA 3.0, Joaquim Alves Gaspar

Odborníci mouchu pojmenovali podle místa jejího nálezu v okolí turisty vyhledávané Hardegské vyhlídky nedaleko rakouského městečka Hardeg.

„Je to moucha z čeledi koutulovití, která se jmenuje trichomia hardegensis. Je to vlastně drobná muška patřící do čeledi, která hostí druhy velikosti jeden až pět milimetrů. U nás žije kolem 150 druhů těchto mušek,“ říká entomolog Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí ve Znojmě.

Unikátní objev přinesl vědcům spoustu otázek, o mušce a jejím životě zatím mnoho nevědí. „Je pravda, že tyto mouchy jsou poměrně málo prostudované ve srovnání třeba s motýly nebo s brouky, zatím byl nalezen pouze jediný samec v rámci tohoto výzkumu pomocí speciální pasti,“ potvrzuje Stejskal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním parku Podyjí natáčela redaktorka Alena Kusáková

Náročný výzkum hmyzu odchyceného do speciální pasti zaměstnal desítky odborníků. Z dosavadního výzkumu vyplývá, že tato muška, s křidélky dlouhými pouhých dvě celé čtyři desetiny milimetru, má vazbu na zachovalé lesy s dostatkem starých stromů a mrtvého dřeva. Podle Stejskala je nález mušky skutečně velmi mimořádný:

„Objev mušky trichomia byl naprosto unikátní, protože to je úplně nový druh pro vědu, který zatím žije jenom v Podyjí. Je možné, že se časem zjistí i v okolních státech, protože přece jenom u nás endemitů moc není.“

Na území Národním parku Podyjí žije kromě mušky ještě jeden endemit. Jde o jeřáb hardeggský, který nikde jinde na světě neroste.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme