Vědci varují: Kvůli drastickému úbytku fytoplanktonu vymírají oceány

Světové oceány prý umírají. Podle studie publikované v časopisu Nature od 50. let odumřelo v důsledku globálního oteplování 40 procent mořského fytoplanktonu, tedy mikroskopických organismů, které moře zabydlují. Důsledky prý mohou být katastrofické.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fytoplankton

Fytoplankton | Foto: Stony Brook University, Gordon T. Taylor

Fytoplankton totiž produkuje zhruba polovinu veškerého oběhu kyslíku a uhlíku na naší planetě. Tu druhou polovinu mají na starosti rostliny,“ řekl na Rádiu Česko Ondřej Prášil z Laboratoře fotosyntézy, která spadá pod Mikrobiologický ústav ČAV.

Podle vědců tak jde zřejmě o největší změnu v biosféře za poslední desetiletí, údajně daleko dramatičtější než například likvidace deštných pralesů. „Oceány jsou ve velmi kritickém stavu a těch příčin je několik. Víme bezpečně, že produktivita kyslíku klesla za posledních dvacet let o několik procent,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úbytku fytoplanktonu v mořích a jeho důsledcích hovořil na Rádiu Česko Ondřej Prášil z Laboratoře fotosyntézy, Mikrobiologického ústavu ČAV.

O fytoplanktonu je známo, že se nachází v hloubkách 100 až 150 metrů. Pro jeho přežití je důležitá řada faktorů. A jedním z nich je podle vědců také globální oteplování.

„K čemu rozhodně dochází, je pozvolné zvyšování teploty a změna kyselosti vody. A tyto veličiny mají zásadní vliv na přežití fytoplanktonu,“ dodal Prášil s tím, že výzkum globálních změn klimatu je na špičce zájmu oceánografů.

Připomněl, že oceány mají rozhodující vliv na tvorbu klimatu, který cítíme i na pevninách. „Například cirkulace vody v oceánech udržuje klima v severním Atlantiku. A jakmile by se ta cirkulace mohla změnit, pocítili bychom zásadním způsobem změnu klimatu v Evropě,“ dodal.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme