Viník kolapsu včelích kolonií: tým mikrobů?

Kolaps včelích úlů může být důsledkem spolupůsobení několika druhů bakteriálních a houbových patogenů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelaření | Foto: Fotobanka stock.xchng

V říjnu 2006 včelaři ve Spojených státech poprvé zaznamenali zvláštní jev - náhlý a zcela nečekaný úhyn celé včelí kolonie. Během dalších dvou let už stačil vyhubit celou třetinu včelích úlů. Přesnou příčinu jevu, který dostal jméno Colony Collapse Disorder (CCD), se zatím odhalit nepodařilo. K nejpravděpodobnějším viníkům patří infekce včelstev viry (zejména Israeli Acute Paralysis Virus, IAPV) nebo houbou Nosema ceranae. Ozývají se ale i názory, podle kterých zánik včelstev vyvolávají pesticidy, globální změny klimatu nebo záření mobilních sítí.

Staronovou příčinu teď identifikovali vědci z United States Department of Agriculture (USDA), kteří od roku 2007 shromažďovali vzorky z postižených i zdravých úlů a hledali v nich patogenní mikroorganismy. Domestikované včely čelí celé řadě škůdců i patogenních mikroorganismů. Vědce to vedlo k hypotéze, že za kolaps úlů může buď zcela nový patogen, nebo takový, který se dlouho nevyskytoval, ale z nějakého důvodu se znovu vynořil. Ve zkolabovaných úlech vědci našli houbu Nosema ceranae, ale zjistili, že bez spolupráce s dalšími patogeny by kolaps nemohla způsobit. Jejími spoluviníky jsou obvykle dva až tři druhy RNA virů z čeledi Dicistroviridae. Pokud se taková kombinace patogenů vyskytuje v nějakém úlu, hrozí poměrně velké riziko, že o něj včelař zanedlouho přijde.

Zdroj: American Society for Microbiology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme