Vlci se kříží s kojoty

Je to potvrzeno: mezi kojoty a vlky z oblasti Velkých jezer dochází k mezidruhovému křížení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojot prérijní (Canis latrans)

Kojot prérijní (Canis latrans) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Justin Johnsen

Původní domovinou kojotů prérijních (Canis latrans) jsou otevřené planiny a pouště. Změny, které severoamerické ekosystémy prodělaly za posledních 150 let, je však přiměly k migraci. Dnes se kojoti vyskytují v různých typech prostředí po celých Spojených státech. Cestu kojotů, kteří kolonizovali severní Virginii, sledovali biologové z Institutu Smithsonian prostřednictvím DNA. Získali ji z buněk střevní sliznice obsažených v kojotím trusu.

Výsledky studie odhalily, že kojoti přišli do Virginie jak ze severu, tak z jihu. Jejich nejbližšími příbuznými jsou kojoti žijící na západě státu New York a v Pensylvánii. Během své cesty se kojoti ze severu dopustili mezidruhového křížení s vlky z oblasti Velkých jezer. Dokazuje to porovnání DNA kojotů s historickými vzorky od vlků, kteří žili kolem Velkých jezer ještě předtím, než do oblasti začali pronikat kojoti. Kojoti s vlčími předky se od „čistokrevných“ kojotů liší tvarem čelistí, který jim umožňuje vyplnit odlišnou ekologickou niku. Mají sklon lovit menší kořist a přiživovat se na zdechlinách velkých zvířat.

Hybridizace není u psovitých šelem výjimečná. Obvykle k ní dochází v situaci, kdy se jeden druh stane vzácným. Jeho příslušníci mají problém najít partnera k páření v rámci svého druhu a tak se obrátí k nejbližším příbuzným. V tomto případě jsou oním vzácnějším druhem vlci, které křížení s kojoty významně ohrožuje.

Zdroj: Smithsonian Institution

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme