Vodní rostliny z Velkého boleveckého rybníka v Plzni budou hnojivem pro vánoční stromky

Na Velkém boleveckém rybníku v Plzni se v těchto dnech činí vodní kombajn. Pracovníci města totiž stále ještě sečou vodní rostliny, které letos zaplavily oblíbené rekreační místo v nebývalé míře. Pro sklizenou zelenou masu se ovšem našlo využití, poslouží jako hnojivo pro vánoční stromky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď na likvidaci vodních rostlin

Loď na likvidaci vodních rostlin | Foto: Magistrát města Plzně

Zamoření Velkého boleveckého rybníku vodními rostlinami souvisí s několikaletým projektem. Ten má zajistit vyšší průhlednost vody a zachránit rybník pro rekreační využití.

„Bolevecký rybník je mělká nádrž. Jakmile se voda učiní průzračnou, takže světlo dopadá na dno, je jenom otázka času, kdy se rostliny chopí své příležitosti a prorostou celý vodní sloupec. V letošním roce biomasa narostla největší, protože roste už od roku 2008, snaží se prosadit. Tenhle rok byl poslední, tudíž i biomasa byla největší,“ vysvětluje hydrobiolog Jindřich Duras.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Monika Zettlová zjišťovala podrobnosti o využití pokosených vodních rostlin z Velkého boleveckého rybníku

Vodní rostliny se nejprve sekaly ručními kosami na elektromotor, město ale letos pořídilo vodní harvestor, který vznikl na zakázku a je jediný v České republice.

„Situace byla dál neudržitelná, protože rychlost růstu vodních rostlin byla podstatně větší, než jsme je stačili sklízet, a proto bylo nezbytné pořídit kombajn. Za letošní rok kombajn sklidil asi 3000 metrů krychlových biomasy, čili desetinásobek toho, co jsme dokázali ručně,“ doplňuje Duras.

Zelená masa se nejprve vyvážela na pozemek soukromého zemědělce, pak ale město našlo způsob, jak pokosenou vodní vegetaci využít. Rostliny končí na pozemcích pod elektrovodem u Kamenného rybníka, kde se vypěstovaly už dvě generace vánočních stromků pro Plzeň.

Rostliny jsou bohaté na živiny

„Zvolili jsme tohle místo – je to vlastně v Plzni, není to daleko, ničemu to tady nevadilo a pro zúrodnění rašeliny, která ještě navíc byla vyčerpaná dvěma generacemi vánočních stromků. Vodní mor je dost bohatý na živiny, zvláště na fosfor, který vlastně odčerpal také z Boleveckého rybníka. Uděláme takový pokus, že se to zapracuje do materiálu, který tu je, a zkusí se tady vysázet další generace vánočních stromků,“ říká Jaroslav Frydrýn ze Správy veřejného statku města Plzně.

Podle něj se tam odvezlo už 1500 kubíků. Likvidace vodních rostlin na rybníku bude trvat ještě do konce týdne. „Už se neseká vodní mor, ten se nám podařilo pomocí kombajnu eliminovat, ale dosekává se stolístek klasnatý, to je původní tuzemská rostlina,“ dodává.

Za pár měsíců ale podle něj nebude vůbec znát, že bylo zelené masy takové množství: „Dojde k rozpadu pletiv rostliny a voda je z toho v podstatě pryč. Na jaře to zapracujeme do půdy a osází se to – nevím, jestli se to povede už příští rok – zase další generací vánočních stromků.“

Stromky pak porostou několik let, než je bude možné porazit. Například z borovice lesní bude vánoční strom nejdříve za pět let, ale ze stříbrných smrků až za sedm nebo osm roků.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme