Vorvani po sobě uklízejí oxid uhličitý

Pokaždé, když si vorvaň odskočí na toaletu, uklidí po sobě vydýchaný oxid uhličitý a ještě udělá něco dobrého pro životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vorvaň

Vorvaň | Foto: cianc, CC BY 2.0

Vorvani, kteří mohou dosáhnout délky 28 m a váhy 150 tun, při každém výdechu obohatí atmosféru o „porci“ skleníkového plynu oxidu uhličitého. Nová studie ale ukazuje, že vorvani atmosféře nic nedluží – spíš naopak. Tito ozubení kytovci se krmí ve velkých hloubkách, ale vyprazdňují se v povrchových vrstvách oceánu. Hlavní složkou potravy vorvaňů jsou hlubokomořští hlavonožci, jejichž těla jsou bohatá na železo. Tento prvek pak přechází do výkalů a vědci odhadují, že jen v Jižním Oceánu vorvani uvolní asi 50 tun železa ročně.

Železo je známé tím, že podporuje růst fytoplanktonu, který při fotosyntéze zužitkovává vzdušný oxid uhličitý. Řasy z Jižního oceánu, které vorvaní trus povzbudí k vyšším výkonům, z atmosféry odstraní nejen všechen oxid uhličitý, který vorvani vydýchali, ale ještě desítky tisíc tun navíc. To sice představuje méně než tisícinu emisí ze spalování fosilních paliv, ale v globálním měřítku mohou mít vorvani větší význam. Na mnoha místech limituje růst fytoplanktonu právě nedostatek železa, takže máme o důvod víc, proč vorvaně chránit.

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme