Vosíci trestají nečestnost

Předvádění falešné síly může být pro některá zvířata dobrá strategie. Ve společenství vosíků to ale neplatí – tam je nečestné chování odhaleno a trestáno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vosík skvrnitý | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Joaquim Alves Gaspar

V boji o nadvládu nad hnízdem může samička vosíka skvrnitého (Polistes dominulus) odhadnout sílu své protivnice podle černožlutého vzoru na hlavě: čím je roztříštěnější, tím je vosík silnější. Je to v podstatě hmyzí verze barevných pásů v bojových uměních, říkají vědci z Michiganské univerzity. Taková situace však zdánlivě nahrává hmyzím podvodníkům. Jakákoli mutace, díky níž by slabá samička vypadala silnější, by se teoreticky měla rychle šířit v populaci. V praxi se to však neděje a otázkou bylo, co vlastně vosíkům v podvádění brání.

V sérii experimentů vědci samičkám vosíků upravili barevný vzor na hlavě a ze slabých samiček tak učinili falešné surovce. U další skupiny nechali vzhled beze změny, ale pomocí hormonů povzbudili „bojovného ducha“ slabých samiček. Poslední skupina vosíků měla upravený jak vzhled, tak chování. Modifikované vosíky vědci vypustili do arény, nechali je zápasit s obyčejnými samičkami a sledovali chování obou rivalek. Pozorování ukázalo jasnou věc: nepoměr mezi barevnými skvrnami a skutečnou silou vosíci odhalili a potrestali kousáním. Zajímavé je, že míra trestu se lišila podle toho, jakým způsobem vosíci podváděli. Falešní borci byli napadáni mnohem agresivněji než zdánlivě slabí vosíci, kteří byli ve skutečnosti dobrými bojovníky.

Čím je vzor na hlavě roztříštěnější, tím je vosík silnější | Foto: Elizabeth Tibbetts


Zdroj: University of Michigan, Current Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme