Vrrrrrrf, vrrrrrrf! Seznamte se: vococa neboli křeček skákavý

V pražské zoo roste malý - velmi vzácný - křeček skákavý. To, že přišel na svět, všechny trochu překvapilo, chovný pár už totiž nepatří k nemladším.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křeček skákavý

Křeček skákavý | Foto: Pavel Brandl

Rarita je to o to větší, že v lidském zajetí žije pouze 70 křečků skákavých. V roce 2008 přitom tento druh Londýnská zoologická společnost zařadila mezi stovku druhů nejohroženějších savců světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražské zoo roste malý - velmi vzácný - křeček skákavý. Ve studiu je Pavel Brandl ze Zoo Praha, který má na starosti savce.

„Křeček skákavý asi nesplňuje představu většiny obyvatel o křečkovi. Čeština má poměrně málo názvů pro hlodavce. Říkáme mu křeček, ale vypadá spíše jako veliká krysa, poměrně roztomilá asi 1,5 kilogramu vážící a zvíře, které já mám velmi rád, protože je velmi komunikativní, přátelské. Křečkové při vstupu do expozice se ozvou takovým typickým: vrrrrrrf, vrrrrrrf a přijdou si vás očichat,“ řekl Rádiu Česko Pavel Brandl ze Zoo Praha, který má na starosti savce, kromě kopytníků.

Utlačovaný křeček slouží i jako pochoutka

Křeček skákavý je ve své domovině na Madagaskaru ohrožen. „Dnes žije na území, které má něco kolem 190 čtverečních kilometrů. Můžeme mu říkat ostatně krásným madagaskarským domorodým jménem vococa.“

Za úbytkem křečka je člověk. „K ohrožení vede nejen to, že má chutné maso a lovci ho často loví, ale také způsob hospodaření místních obyvatel, který proměňuje životní prostředí křečků, suchý opadavý les, buď v zemědělskou půdu a nebo v polopoušť, kdy dochází ke kácení lesa,“ upřesnil Brandl.

Malých křečků se pražská zoo dočkala až po 7 letech

Křeček je vegetarián a podobně jako většina hlodavců je krátkověký. Obvykle mají jedno až dvě mláďata. Pár, kterým se nyní křeček narodil, pobývá v metropoli pátou sezónu,

V pražské zoo odchovali už sedm mláďat, toto je v pořadí osmé. S chovem začali v roce 2000 a první mládě přišlo na svět až o sedm let později.

Mládě zatím zůstane v Praze, pak jej čeká stěhování

„Toto mládě má před sebou ještě velmi dlouhý život v Praze, protože křečkové skákaví zůstávají u svých rodičů, samci většinou jeden rok, samice až dva roky a podílí se na odchovu mladších sourozenců,“ dodal Brandl.

Potom „pocestuje někam dál“, do partnerských zoologických zahrad buď v Česku nebo v Evropě.

Křeček, fenci a dikobraz

I přes horké letní počasí zaznamenali v pražské zoo v minulém týdnu hned několik zajímavých přírůstků. Kromě křečka se narodila i čtyři mláďata fenků ušatých a dikobraz jihoafrický.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme