Vstup do Krkonoš pro Poláky zdraží. Česká strana o zpoplatnění neuvažuje

Z české strany mohou turisté chodit po Krkonoších bez placení, Poláci za vstup platí už více než deset let. Navíc teď musejí sáhnout do peněženky hlouběji - místo pěti potřebují zlotých šest. Česká strana o vstupném zatím neuvažuje, i když někteří představitelé obcí v Krkonoších a Podkrkonoší by to uvítali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studniční hora a Sněžka

Studniční hora a Sněžka | Foto: Standa Soukup

„V minulosti se v parcích nikdy neplatilo, mnoho lidí by to asi popudilo a ani vzhledem k ochraně přírody by to nebylo účelné,“ myslí si Radek Drahný z Krkonošského národního parku.

Přiznává, že turisté peníze v parku nechávají třeba tím, že si kupují různé informační materiály nebo upomínkové předměty.

„Už tím, že návštěvníci do Krkonoš přijedou, nechávají tady finanční prostředky za služby a ubytování. Když přijdou do našich zařízení a nakoupí služby u nás, máme s tím spojený zisk, ale není to zásadní položka našeho rozpočtu,“ doplňuje Drahný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zatímco Češi vstupné do Krkonoš neplatí, Poláci ano a navíc je to teď bude stát více. V Česku se o zpoplatnění vstupného neuvažuje

Přitom o možném zpoplatnění vstupu do českých parků se už mluvilo. V Krkonoších jeden z návrhů počítal s 30 korunami za I. zónu. Ministerstvo životního prostředí ale od realizace ustoupilo.

„Dovedu si to představit za podmínky, že by peníze zůstaly v regionu, že by pod dohodě s KRNAPem byly použity na infrastrukturu nebo opravu cest,“ tvrdí starosta Vrchlabí Jan Sobotka ze sdružení Zvon a předseda svazku krkonošských měst a obcí.

Dodává ale, že se zatím nenašel způsob, jak vstupné vybírat. „Tam je rozdíl ve vnímání parku. U nás v něm žije zhruba 30 tisíc lidí, tam v podstatě nikdo, park je oddělen vizuální i faktickou hranicí.“

V Polsku je zpoplatnění vstupu už samozřejmostí. „Turisté se vydávají do hor a tráví tam čas, proto se rozhodlo o zavedení poplatku,“ vysvětluje šéf polského národního parku Andrzej Raj s tím, že vybrané peníze se používají například na opravu horských cest nebo turistického značení.

Ročně polský národní park vybere zhruba 2,5 milionu zlotých, tedy přibližně 16 milionů korun. Patnáct procent dostávají záchranáři tamní Horské služby.

Simona Bartošová, Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme