Vybíravé ještěrčí samičky

Životní zkušenosti mohou vést k větším nárokům a vybíravosti. Platí to u lidí i u ještěrek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještěrka živorodá (Zootoca vivipara)

Ještěrka živorodá (Zootoca vivipara) | Foto: licence GFDL, CC-BY-SA-3.0, Marek Szczepanek

V Čechách běžně potkáváme ještěrku živorodou (Zootoca vivipara), která se vyskytuje ve většině evropských zemích i v Asii. V období od dubna do května se ještěrky rozmnožují. Existuje u nich takzvaná polyandrie, čili stav, kdy se samičky páří s více samečky. Některé se ochotně spáří téměř s jakýmkoli samcem, zatímco jiné si partnera pečlivě vybírají. Rozdíl je v životních zkušenostech. Výzkum francouzských a německých biologů dokazuje, že „panenské“ samičky ještěrek jsou méně vybíravé než ty, které už nějaké páření mají za sebou.

Vědci také zjistili, že zkušené samičky dávají přednost samcům s rozmanitějšími geny. Větší diverzita DNA znamená odolnější potomstvo. Samičky ještěrek živorodých dospívají až ve třech letech a obvykle rodí jen dvakrát až třikrát za život. Aby své šanci nepromarnily, volí rozumnou strategii. Poprvé se spáří s jakýmkoli samečkem, čímž si zajistí šanci na zabřeznutí. Jakmile jsou však některá vajíčka oplodněna, začnou se poohlížet po geneticky vysoce kvalitním samečkovi, který by jim zajistil zdravé a odolné potomky. Který sameček to je? To samičky zřejmě zjistí čichem.

Zdroj: Behavioural Processes

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme