Vybíravé ještěrčí samičky

Životní zkušenosti mohou vést k větším nárokům a vybíravosti. Platí to u lidí i u ještěrek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještěrka živorodá (Zootoca vivipara) | Foto: licence GFDL, CC-BY-SA-3.0, Marek Szczepanek

V Čechách běžně potkáváme ještěrku živorodou (Zootoca vivipara), která se vyskytuje ve většině evropských zemích i v Asii. V období od dubna do května se ještěrky rozmnožují. Existuje u nich takzvaná polyandrie, čili stav, kdy se samičky páří s více samečky. Některé se ochotně spáří téměř s jakýmkoli samcem, zatímco jiné si partnera pečlivě vybírají. Rozdíl je v životních zkušenostech. Výzkum francouzských a německých biologů dokazuje, že „panenské“ samičky ještěrek jsou méně vybíravé než ty, které už nějaké páření mají za sebou.

Vědci také zjistili, že zkušené samičky dávají přednost samcům s rozmanitějšími geny. Větší diverzita DNA znamená odolnější potomstvo. Samičky ještěrek živorodých dospívají až ve třech letech a obvykle rodí jen dvakrát až třikrát za život. Aby své šanci nepromarnily, volí rozumnou strategii. Poprvé se spáří s jakýmkoli samečkem, čímž si zajistí šanci na zabřeznutí. Jakmile jsou však některá vajíčka oplodněna, začnou se poohlížet po geneticky vysoce kvalitním samečkovi, který by jim zajistil zdravé a odolné potomky. Který sameček to je? To samičky zřejmě zjistí čichem.

Zdroj: Behavioural Processes

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme