Výhodný obchod krabů houslistů

Krabi houslisté uzavřeli oboustranně výhodný obchod, při kterém bezpečný domov směňují za sex.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samec kraba houslisty (Uca pugnax) | Foto: NOAA

Samci i samice krabů houslistů (Uca annulipes) si brání své teritorium s doupětem, které je pro jejich přežití klíčové. Samci se při obraně domova ohánějí nápadně zvětšeným klepetem, které může být téměř tak velké jako zbytek těla. Samice mají jen malá klepeta, která slouží ke sbírání potravy a jako obranná zbraň by proti samcům neměla šanci. Přesto si samičky své území hájí se stejnou úspěšností jako samečci. Záhadu teď vyřešili biologové z Australské národní univerzity v Canbeře, kteří v Mosambiku pozorovali život krabů houslistů.

Zjistili, že samičky si teritorium "vlastnoručně" brání jen proti jiným samičkám. S ochranou teritoria proti cizím samcům se nezatěžují a zřejmě spoléhají na to, že se za ně bude bít jejich soused opačného pohlaví. Mezi kraby totiž došlo k uzavření oboustranně výhodného obchodu: samec rytířsky hájí domov své sousedky a ta mu zato věnuje svou přízeň. Podle pozorování vědců se rozmnožování z 85 % odehrává mezi samcem a samičkou ze sousedících teritorií. Samička má přitom 95 % šanci, že nevítaného vetřelce z jejího území soused odežene.

Výsledky studie popisuje článek v Biology Letters.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme