Žabí embrya odposlouchávají hady

Embrya žab zřejmě bedlivě sledují vibrace ve svém okolí. Pokud hrozí skutečné nebezpečí, rychle učiní bezpečnostní opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas)

Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Dr Thomas Szkopek

Žáby listovnice červenooké (Agalychnis callidryas) žijí v pralesích střední Ameriky. Samičky kladou svá vajíčka na listy, které visí nad vodními nádržemi. Vylíhlí pulci padají z listů do vody, kde prodělají vývoj v dospělé žáby. Snůšky vajíček jsou oblíbenou kořistí některých druhů hadů, ale vajíčka proti nim nejsou tak bezbranná, jak by se na první pohled zdálo.

V případě, že snůšku ohrožuje had, začnou se pulci z vajíček líhnout o několik dní dřív než normálně. Předčasným vyklubáním pulci sice zabrání zničení celé snůšky, ale jejich šance na přežití ve vodě jsou menší než u plně vyvinutých pulců. Pro žabí embrya je proto životně důležité přesně odlišit signály z okolí, které hlásají "pozor had", od těch neškodných. Biologové z Bostonské univerzity zjistili, že embrya zřejmě dokážou rozlišovat vibrace o různých frekvencích.

Snůškám vajíček vědci přehrávali zvuky o různé frekvenci a počítali, kolik vajíček se vylíhlo předčasně. Zjistili, že žabí embrya reagují předčasným líhnutím na frekvence nižší než 100 hertzů, které jsou typické pro náhlý hadí útok. Naopak kolísavé dlouhotrvající zvuky o frekvencích 0 až 500 hertzů, které simulovaly déšť, vajíčka nechávaly zcela v klidu.

Zdroje: New Scientist, Animal Behaviour

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme