Zabíjení nosorožců v JAR pokračuje. Důvodem je vysoká poptávka pro rozích

Pytláci v jihoafrickém Národním parku Kruger letos zabili už 550 nosorožců. Důvodem je vysoká poptávka, zejména z Číny, a také rostoucí cena. Za kilogram rohu z nosorožce se totiž na černém trhu platí až 65 tisíc dolarů (asi 1,25 milionu korun). Podle expertů tak můžou vzácná zvířata za několik let zcela vyhynout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě Etoshi - nosorožči v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Mládě Etoshi - nosorožči v ZOO Dvůr Králové nad Labem | Foto: Gabriela Kunešová

Zabíjení nosorožců v Jižní Africe, kde jich žije nejvíce na světě, pokračuje. Jen za posledních pět let jich pytláci v Národním parku Kruger zastřelili na 1500.

Rohy nosorožců jsou v současnosti cennější než zlato nebo kokain a pašují se hlavně do Číny, kde se využívají v tamní tradiční medicíně.

Jihoafrická vláda už před dvěma lety označila zabíjení nosorožců za hrozbu pro národní bezpečnost, protože pytláci ohrožují i budoucnost zdejšího turistického ruchu.

I proto se místní úřady snaží zvýšit počet strážců v národních parcích. Na jejich výcvik také pro příští dva roky vyčlenily v přepočtu dalších 150 milionů korun.

Rohy nosorožců | Foto: Jana Myslivečková

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme