Začal dvanáctý ročník ankety Strom roku. O finalistech rozhodnou hlavně jejich příběhy

Tradičně se začátkem jara začal také další ročník ankety Strom roku. Je již dvanáctý v pořadí. Lidé mohou své oblíbené stromy nominovat a pak pro ně hlasovat ve finále. Tam postoupí dvanáct stromů. Podle organizátorů bude hrát při výběru finalistů důležitou roli hlavně jeho příběh a vztah, který k němu lidé mají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na Strom roku 2011 - buk lesní | Foto: Městys Červené Pečky

Aby se strom mohl ucházet o účast ve finále a případně o titul, musí ho lidé nejdříve vyfotit a do ankety přihlásit. Pokud strom postoupí mezi dvanáct finalistů, bude moci soutěžit o arboristické ošetření a o postup do evropského kola. Finalisty vybírá porota.

„Důležitý je pro nás příběh stromu, ale zároveň láska té komunity k tomu stromu. Že vědí, že je o něj potřeba pečovat, že o něj mají zájem, chodí jej navštěvovat, považují jej za centrum dění ve své obci a podobně,“ popisuje hlavní kritéria pro výběr finalistů Adéla Badáňová z Nadace Partnerství, která anketu vyhlašuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá

O vítězi pak budou hlasovat lidé, a to buď podpisy na hlasovacím archu nebo zaslanými SMS. Hlasování je zpoplatněné, výtěžek se ovšem vždy vrátí ke konkrétnímu finalistovi.

„Peníze, které jednotlivý finalista získá, poputují na výsadbu stromů, na ošetření stromů nebo na vytvoření informačních materiálů o finalistovi,“ říká Badáňová.

Návrhy na nejsympatičtější strom mohou lidé zasílat až do 30. dubna elektronicky na adresu stromroku@nap.cz, nebo poštou na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno.

V přihlášce musí být uveden druh stromu, a příběh stromu, jeho parametry, fotografie, určení lokality, kde roste a popis toho, jak by měl být využitý případný výtěžek.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme