Začalo pravidelné podzimní hubení potkanů

Na mnoha místech republiky se v těchto dnech rozmísťují desetitisíce návnad pro potkany. Začala totiž podzimní deratizace. Potkanů je například v Českých Budějovicích třikrát víc než obyvatel. Množí se kvůli nepořádku kolem kontejnerů, ale i splachování zbytků potravin do kanalizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hubení potkanů v katakombách

Hubení potkanů v katakombách | Foto: Lucie Maxová

Pravidelně na jaře a na podzim, kdy se vyskytuje nejvíce potkanů, proto deratizátoři ve městech a obcích kladou do kanálů otrávené nástrahy.

„Provádět deratizaci je v podstatě povinnost. Potkani i myši přenášejí spoustu různých nemocí, takže se to musí dělat, jinak by nám přerostli přes hlavu,“ vysvětlují deratizátoři Ladislav Koclíř a Petr Honsa z Českých Budějovic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá sledovala hubení potkanů v Českých Budějovicích

Nástraha je vyrobená z masa nebo masokostní moučky smíchané s jedem. Potkanům voní, když ji ale snědí, zabraňuje srážlivosti krve.

„Potkan jakoby vnitřně vykrvácí,“ upřesňuje českobudějovický deratizátor.

Kanály, kam otrávené nástrahy umístí, si vybírají především podle přístupnosti. Je také vhodné, aby v kanalizaci nebylo příliš vody.

S hubením potkanů prý nemají problém ani ochránci zvířat, proces totiž simuluje přirozenou smrt.

„Potkan nechcípne hnedka, když zbaští otrávenou nástrahu, ale zhruba sedm deset dní to vždycky trvá, než chcípne,“ říká deratizátor.

Pokud najdou uhynulá zvířata, odklidí je. U potkanů se tak prý často nestává, protože jsou kanibalové a navzájem se požírají.

Zda byla deratizace úspěšná se zjistí zhruba tři týdny od položení návnady.

Jitka Cibulová Vokatá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme