Záplavy křídlatek nebo bolševníků. Česká města sestavují mapy rizikových rostlin

Bolševníky, netýkavky nebo křídlatky, to jsou hrozby pro česká města. Velmi rychle se totiž množí a není snadné se jich zbavit. V souboji s nimi tak původní české druhy nemají šanci. Některá města už si proto najala odborníky, aby pro ně sestavili mapu rizikových míst. To platí o Karlových Varech, Františkových Lázních nebo třeba Chrudimi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bolševník velkolepý | Foto: Wikipedia, Gerard M

„Jsou to velké rostliny, které se k nám původně dostaly jako dekorativní. Křídlatka česká není původní český druh, ale je to kříženec,“ popisuje botanička Naďa Gutzerová z Chrudimi.

„Plac depa hraničí s železniční tratí a to jsou typická místa, kde můžeme potkat řadu invazních druhů rostlin. V Chrudimi se nachází poměrně velké porosty křídlatky české,“ říká Gutzerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přísnější regulaci nepůvodních druhů chystá celá EU. Některá česká města zatím sestavují mapy rizikových rostlin

Podle ní se invazivní druhy vůči těm domácím chovají poměrně agresivně. Pokud se šíří do volné krajiny, začnou je ničit.

Průzkum rizikových rostlin ve městech má jednoduchý účel. Radnice tak získá lepší představu o tom, kde je největší problém, potvrzuje Šárka Trunečková z městského úřadu: „Abychom věděli, kde máme rostliny monitorované, kde se vyskytují a kde je potřeba je vyhubit.“

Podle botaničky Gutzerové je třeba rostliny posekat a následně pravidelně kontrolovat.

Přísnější regulaci nepůvodních druhů chystá celá Evropská unie. Do konce roku by měl být hotový návrh černého seznamu s nejvíce problematickými rostlinami a živočichy.

Na něm by se kromě křídlatky mohl objevit třeba také mýval severní, takzvaný zabijácký slimák, nebo asijský druh slunéčka.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme