Zaživa pohřbený dinosaurus

V legendách amerických Navahů vystupuje monstrum jménem Seitaad, které své oběti pohřbívá pod dunami pouštního písku. A právě po tomto netvorovi dostal jméno nově objevený býložravý dinosaurus.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Loewen, paleontolog z univerzity v Utahu, s objevenou kostrou dinosaura Seitaad ruessi.

Mark Loewen, paleontolog z univerzity v Utahu, s objevenou kostrou dinosaura Seitaad ruessi. | Foto: Utah Museum of Natural History, the University of Utah

Kostra Seitaad ruessi pochází z Utahu a je stará asi 185 milionů let. Patřila býložravému dinosaurovi s dlouhým krkem, který dosahoval asi čtyřmetrové délky a vážil 60 až 70 kg. Relativně malé zvíře náleží do skupiny sauropodomorfů, ze kterých se o miliony let později vyvinuli obří sauropodi s gigantickými rozměry těla a váhou kolem sta tun. Seitaad je zřejmě jejich přímým předkem. Podle paleontologů z Utažské univerzity nejbližší příbuzní nově objeveného druhu pocházejí z Jižní Ameriky a Afriky. Seitaad tak potvrdil domněnku, že v období spodní jury před 175 až 200 miliony let byla tato skupina dinosaurů velmi úspěšná a rozšířená.

Kostra Seitaada je skoro kompletní – chybí jen kosti hlavy a části krku a ocasu. Byla nalezena v dávné písečné duně a paleontologové se domnívají, že zvíře bylo zaživa pohřbeno pod závalem písku. Chybějící části kostry pravděpodobně zničila eroze. Poušť v době spodní jury ale vypadala jinak než dnes – byla mnohem vlhčí a malému sauropodomorfovi poskytovala dostatek potravy.

Zdroj: ScienceDaily, PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme