Zdravé priony chrání naše nervy

Po 20 letech výzkumu vědci konečně věří, že objevili normální funkci prionů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prionový protein (PRNP)

Prionový protein (PRNP) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, RCSB Protein Data Bank

Priony jsou vadné formy prionových proteinů, které u savců vyvolávají smrtelná neurodegenerativní onemocnění. Mezi ně patří nemoc šílených krav, scrapie, která postihuje ovce, nebo lidské nemoci kuru a Creutzfeldt-Jakobova choroba. Na otázku, proč vlastně zdravé prionové proteiny vlastníme a jaké je jejich funkce, dlouho nikdo nedokázal odpovědět. V roce 1991 vznikly první myši, u kterých vědci genovým knock-outem vyřadili z činnosti gen prionového proteinu. Myši byly imunní vůči prionovým chorobám a na první pohled se zdály být zcela zdravé.

Japonští vědci si ale všimli, že neurony těchto myší projevují známky demyelinizace - tedy poškození obalu z lipoproteinu myelinu, který chrání dlouhá vlákna neuronů a podmiňuje jejich správné fungování. Na vědeckou práci z roku 1999 navázal mezinárodní tým vědců, který teď výsledky své studie popisuje v časopise Nature Neuroscience. Ukazují, že u všech myší bez funkčního genu prionového proteinu dochází krátce po narození k poškození myelinových obalů nervů. Ve dvou měsících věku už byly nervy značně demyelinizované a myši byly mnohem vnímavější k bolesti.

Myší neurony | Foto: Rockefeller University

Novorozené myši měly myelinové pochvy zcela v pořádku. Vědci proto došli k závěru, že hlavní funkcí prionových proteinů je udržovat kvalitu myelinových obalů, která se v průběhu života snižuje.

Zdroj: Nature News

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme