Ze stromů už padají první listy. Podzim se ale ještě nehlásí

Možná jste si při procházce přírodou všimli, že už padají listy ze stromů. Jestli jste si melancholicky povzdechli nad koncem léta a pomalým začátkem podzimu, trochu jste se unáhlili. Listí totiž padá z úplně jiných důvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzim | Foto: Jana Matznerová

Příčin, proč padá na konci srpna listí ze stromů, je několik. Může to být třeba kvůli příliš zasolené půdě. V zimě už se sice silnice a chodníky většinou ošetřují štěrkem nebo pískem, ale solilo se dlouhá léta a sůl v půdě zůstává.

Listy můžou předčasně padat také kvůli nejrůznějším chorobám, které postihují hlavně břízy, topoly nebo vrby. Anebo mohou padat listy ze stromů dříve než na podzim kvůli nedostatku vláhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, proč padá listí, se zajímala redaktorka Květa Moravcová v Odpoledním Radiožurnálu

Té bylo málo už loni na podzim, v zimě moc sněhu nebylo a vláha chyběla v přírodě i na jaře. Jestli je ale nedostatek vláhy tím hlavním důvodem, proč stromy pouštějí listy předčasně, nikdo nedokáže říct.

Neví se totiž ani to, kolik vody mají stromy u svých kořenů. Meteorologové sledují vláhu jen ve vyšších vrstvách půdy. A i tam jí bylo podle Tomáše Vráblíka z Českého hydrometeorologického ústavu méně než v minulých letech.

„Zásoby ve spodních vrstvách se zřejmě nedoplnily. V letošním létě bylo také několik period, kdy jsme zaznamenali i pod trávníkem výrazné vysušování půdního profilu,“ upřesnil Vráblík.

Nedostatek vláhy ale zatím není tak vážný, že by mohly stromy začít hynout. Pokud by mělo začít pršet nějak víc teď na konci léta, pro stromy, které už pouštějí listy, by to bylo mnohem horší.

Mohly by se totiž obsypat pupeny, které by mohly začít rašit. Pro stromy je tak teď lepší sušší počasí. K tomu, aby stromy začaly hynout, by muselo být sucho od jara do podzimu. A to se děje v našich zeměpisných šířkách zhruba jednou za deset let. Vyloučené to tedy není.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme