Želvy zachraňují vzácné stromy

Importovaný druh želv zřejmě zachrání vzácné stromy, které kdysi pokrývaly ostrůvek u jihovýchodního pobřeží Mauricia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Želva obrovská | Foto: Richard Viduna, Zoo Plzeň

Pokus nahradit vyhynulý druh, který v ekosystému plnil určitou klíčovou funkci, dovozem jiného druhu zvířat, je považováno za vemli kontroverzní přístup. Vědci z Bristolské univerzity však tvrdí, že je to způsobeno především nedostatkem vědeckých prací. To, že umělé zaplňování „děr“ v ekosystémech může fungovat, dokládají vlastní studií z rezervace Ile aux Aigrettes. Tento 25hektarový ostrůvek leží asi 800 metrů od břehů Mauricia. Intenzivní těžba dřeva, která probíhala až do 80. let minulého století, tu zdecimovala pomalu rostoucí tomely Diospyros egrettarum z čeledi ebenovité.

Na ostrově navíc vyhynuly původní dva druhy velkých želv, které se plody tomelů živily a šířily jejich semena. Nebyl proto nikdo, kdo by semena extrémně vzácných stromů zanášel do pustých oblastí, v nichž byly dříve hojné. V zájmu záchrany tomelů byly v roce 2000 na ostrov vysazeny želvy obrovské (Aldabrachelys gigantea), které pocházejí ze Seychelského souostroví. Výsledek předčil veškerá očekávání – dovezené želvy ochotně požíraly plody tomelů a šířily jejich semena. Průchod trávicím traktem navíc zlepšil klíčivost semen, takže na místech, kde byly stromy vytěženy, zanedlouho vyklíčily nové semenáčky.

Zdroj: University of Bristol

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme