Zemědělci v Humpolci sejí kukuřici do žita. Chtějí tak zabránit erozi půdy

Zemědělci v Humpolci zkoušejí zasít kukuřici do ozimého žita. Neobvyklým způsobem setby chtějí bojovat proti splavování půdy z polí. Inspiraci načerpali u zemědělců v Rakousku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strniště

Strniště | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jedno z polí na Vysočině připravili k nezvyklému pokusu žáci a učitelé České zemědělské akademie v Humpolci. Chtějí vyzrát nad vodní erozí, která každoročně škodí na svažitých polích.

Kukuřice je širokořádková plodina a má mělké kořeny. Žito by jí mělo vytvořit dostatečně pevný podklad, který zmírní následky přívalových dešťů.

Pokusné pole je rozděleno na dvě části. Na jedné roste asi 40 centimetrů vysoké žito, na druhé už bylo žito sklizeno a zůstalo po něm strniště. Stroje zasejí kuřici na obě plochy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Neobvyklou setbu sledovala u Humpolce reportérka Hana Mikulincová

Cílem není sklízet obě plodiny najednou, už proto, že žito je ozimá plodina, zatímco kukuřice se seje na jaře. Žito má kukuřici sloužit jen jako zelený kryt, zpevňovač vrchní části půdy.

Zemědělci žito postříkají speciální látkou, která zastaví růst, a sklidí jen kukuřici pro silážní účely a krmení skotu. Pole se žitným strništěm slouží jen ke zpevnění kukuřice.

Neobvyklý pokus může být návodem i pro další zemědělce, není to ale jediná možnost ochrany před vodní erozí. Účinné je například setí plodin v takzvaných kovacích pásech, kde se v pruzích vedle sebe vysází různé druhy obilí a tráva či jetel. Tato varianta je však finančně náročnější.

Hana Mikulincová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme