Zemřela nejstarší gorila na světě, samici Colo bylo 60 let

Colo, první gorila narozená v zoo a hlavní postava proslulé gorilí rodiny a americkém Columbusu, zemřela několik týdnů po svých šedesátých narozeninách. Předpokládanou délku života překonala o více dvě dekády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila Colo při prosincové oslavě šedesátin | Zdroj: Reuters

22. prosince minulého roku oslavila Colo své 60. narozeniny obklopena tisíci fanoušky, v úterý gorilí rekordmanka zemřela ve spánku, potvrdily webové stránky zoologické zahrady v Columbusu.

Samice psala historii už svým narozením. V prosinci 1956 bylo první gorilou nížinnou narozenou v zajetí. Na narození se tehdy podílel i mladý ošetřovatel, který se vzepřel nařízení vedení zahrady a pustil rodiče Maca a Millie k sobě přes obavy, že si gorily ublíží.

Colo, jejíž jméno je spojením města Columbus a státu Ohio, překonala rekordy v délce dožití a výrazně přispěla ke studiu života goril nížinných. „Colo se dotkla srdcí generací lidí, které se na ni přišly podívat, i těch, kteří se starali o její dlouhý život,“ napsal v prohlášení ředitel zoo Tom Stalf.

Podle ředitele byla velvyslancem všech goril a inspirovala lidi, aby se dozvěděli více o jejím druhu. Její „rodina“ dnes čítá 3 tři děti, 16 vnoučat, 12 pravnoučat a 3 prapravnoučata. První potomek, samice Emmy se narodila ještě před 12. narozeninami Colo, se svým životním partnerem, samcem Bongem, měla ještě Oscara a Toni.

Maximální věk dožití gorily v zajetí je odhadován na 40 let, Colo tento předpoklad překonala o dvě dekády. Mezi samci samci je rekordmanem 55letý Ozzie ze zahrady v Atlantě.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme