Život hluboko pod mořským dnem

Víc než kilometr pod dnem oceánu není pusto a prázdno. Vzácné vrtné vzorky odhalily unikátní společenství mikrobů, kteří si libují v teplotě přes 100 stupňů Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atlantis Massif | Foto: University of Washington

Pod dnem oceánu pokrytým sedimenty se nachází vrstva čediče, na kterou navazuje magmatická hornina gabro. Tvoří většinu oceánské zemské kůry a její spodní vrstvy přiléhají k zemskému plášti. Získat vzorky této horniny je obtížné, ale v některých místech oceánu je vrstva čediče slabší než jinde. Během dvou expedic Integrated Ocean Drilling Program se vrtné soupravy dostaly k podmořskému masivu Atlantis Massif v severním Atlantiku, kde tektonická aktivita vynesla horninu gabro do vzdálenosti pouhých 70 metrů od mořského dna. Vrtání tak bylo mnohem snazší než jinde a vědci získali vzácné vzorky horniny z hloubky až 1391 metrů pod dnem moře, kde teplota dosahuje 102 stupňů Celsia.

Zkoumání vzorků ukázalo, že i tak hluboko pod mořem je pěkně živo. Horninu gabro obývají sice řídké, zato však hojně rozšířené komunity mikrobů. Jejich složení je však jiné než u mikrobiálních ekosystémů ze svrchnějších čedičových vrstev. Zásadním rozdílem je, že v gabru zcela chybí mikroorganismy z prastaré skupiny Archea. Genetická analýza také ukázala, že mnoho zdejších bakterií se podobá těm, které obývají ložiska ropy a energii získávají degradací uhlovodíků. To by podle vědců mohlo znamenat, že předkové dnešních bakterií z gabra se nevyvíjeli uvnitř oceánské kůry, ale imigrovali z mělčích oblastí.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme