Zlatokopecké bakterie

Nejlepším přítelem budoucích zlatokopů zřejmě nebude pes, ale geneticky modifikovaný kmen půdních bakterií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatý nuget

Zlatý nuget | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Chris Ralph

Bakterie Cupriavidus metallidurans, které dokážou přežít i v půdách těžce zamořených kovy, se zřejmě podílejí na tvorbě zlatých nuggetů. Rozpustné sloučeniny zlata bakteriím blokují funkce některých enzymů, takže se jich bakterie nutně musí zbavovat. V případě, že se v jejich okolí vyskytnou zlaté sloučeniny, aktivují bakterie skupinu genů, kterou vědci pojmenovali jako "zlatý detox". Geny kódují enzymy, které jsou schopné převést rozpustné zlaté sloučeniny na nerozpustné částice čistého zlata. Australsko-americkou dvojici vědců napadlo, že tyto bakterie by po určité modifikaci mohly být ideálními hledači zlata.

Vědci vytvořili geneticky modifikovanou verzi bakterií, která aktivaci "zlatého detoxu" oznámí viditelným způsobem. Ve chvíli, kdy se bakterie dostane do kontaktu se zlatem, začne vydávat záblesky viditelného světla, které se dají zachytit příručním fotometrem. Prospektor si tak může pátrání po zlatě velice zjednodušit - stačí, když ke vzorku půdy přidá modifikované bakterie a zjistí, co na něj "říkají".

Zlatokopecké bakterie popisuje článek v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme