Zoo Dvůr Králové se po vyloučení ze světové asociace izolace neobává

Šedesát let se zoo ve Dvoře Králové nad Labem počítala k nejlepším zahradám světa. Se svým chovem afrických zvířat mnohdy neměla v Evropě konkurenci. Jenže teď zřejmě přichází o svoje renomé. Nejprve odešla z Evropské asociace zoologických zahrad a před několika dny jí ukončila členství prestižní Světová asociace zoologických zahrad a akvárií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lvi ze Zoo Dvůr Králové | Foto: Martin Smrček

Zůstane nakonec chlouba Královéhradeckého kraje a České republiky v úplné izolaci a bez vzácných druhů zvířat?

V novém pavilonu lidoopů královédvorské zoo obdivují návštěvníci gorilího samce Tadaa. Svůj velký výběh si ale zatím užívá jen sám. Najít mu další členy rodiny není pro Dvůr Králové jednoduché. Před dvěma lety zoo vystoupila z Evropské asociace zoologických zahrad a zvířata se tak získávají do chovu hůře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Michaela Vetešková informovala o zájmu Japonska o zapůjčení Slovanské epopeje

Podle kritiků je tak zrekonstruovaný pavilon za desítky milionů korun zbytečným luxusem. To ve výběhu orangutanů je o něco veseleji. Před ním stojí Jana Myslivečková z královédvorské zoo:

„Tady můžeme právě pozorovat krásné hrátky dvou sourozenců.“ Obě mláďata se zákeřně okusují do tlap a kutálí se po zemi. Jen o pár metrů dál vcházíme do ptačího světa.

„Jsme v tropické části, jak vidíte, všude je to zarostlé nádhernými rostlinami,“ popisuje Myslivečková.

První jídlo Tadaa po návratu do ZOO Dvůr Králové | Foto: Jana Myslivečková

Procházíme kolem plazivých lián, přes cestu běhají exotičtí ptáci. Největší chloubou královédvorské zoo jsou ale africká zvířata a safari. Právě na jejich chovu si zdejší zahrada , kdy jí ještě v osmdesátých letech vedl Josef Vágner, založila celosvětové renomé.

Etický kodex a členství ve WAZA

Zoo ale dnes nepoutá pozornost světa jen unikátním chovem. Světová asociace zoologických zahrad a akvárií, zkráceně WAZA, jí náhle ukončila členství. Důvodem prý bylo porušování etického kodexu při práci se zvířaty.

Ředitelka zahrady Dana Holečková z hnutí Východočeši ale tyto argumenty nechápe:

„Podle stanov WAZA jsme měli právo předstoupit před Radu WAZA a zjistit, co je nám vlastně vytýkáno. A to se, bohužel, nestalo, takže my dodnes nevíme, co byl přímý důvod. Etický kodex vůbec neznamená zacházení se zvířaty, mimo jiné. V etickém kodexu různé věci, například, že zoo se účastní různých chovatelských programů.“

„Takže já osobně se domnívám, že možná jedním z důvodů, kde tvrdí, že jsme porušili etický kodex, je, že nejsme zapojeni do programu Evropské asociace zoologických zahrad.“

Podle ředitelky světová asociace ukončila členství královédvorské zoo proto, že si na ni dlouhodobě stěžovala jiná organizace - Evropská asociace zoologických zahrad, neboli EAZA. Z ní Dvůr Králové na protest odešel před dvěma lety, protože mu euroasociace vytýkala výměny a prodeje zvířat. A také převozy vzácných nosorožců do Afriky.

Zahradu také v minulosti opustili někteří špičkoví zoologové, kteří kritizovali práci vedení. Podle Davida Nejedla, prezidenta Unie českých a slovenských zoo, se tak Dvůr Králové postupně ocitá v izolaci.

Ředitelka ZOO Dvůr Králové Dana Holečková a hejtman Lubomír Franc - stříhání pásky - otevření nového pavilonu goril | Foto: Jana Myslivečková

„Pokud nejsem členem Evropské asociace zoologických zahrad, tak se mi velmi těžko udržuje v evropských záchranných programech. A pokud nejsem členem těchto programů, tak dané typy zvířat, které v programu jsou, budu velmi těžko vyměňovat, předávat nebo získávat z jiných zoologických zahrad, které v programu jsou.“

Podle Nejedla může zoo přijít i o vzácné druhy. Ředitelka Holečková ale bere členství v organizacích za nákladný luxus a odchodu z euroasociace nelituje:

„Jsme skutečně chovným centrem zejména velkých afrických savců. A tam právě pro nás bylo to úskalí. Protože, když jsme si sehnali, kam bychom mláďata mohli dodat, tak jsme od EAZA dostávali neustále nějaká doporučení, kde ti partneři buď nespolupracovali, nebo neodpovídali.“

Za ředitelku se postavili někteří odborníci, například bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk. Dvůr Králové hájí i vlastník zahrady, Královéhradecký kraj a jeho hejtman Lubomír Franc z ČSSD:

„Zoologická zahrada, myslím, funguje standardně. Určitě se pokusíme vztahy s těmito organizacemi narovnat.“

Kraj ročně přispívá zahradě padesáti miliony korun. O výměně jejího vedení zatím hejtman nepřemýšlí.

O budoucnosti ZOO ve Dvoře Králové, ale také o dalších tématech královéhradeckého kraje, bude dnešní předvolební Speciál Martina Veselovského, který Radiožurnál vysílá živě po 17. hodině přímo z Náchoda.
Videopřenos můžete sledovat na našem webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme