Zoo ve Dvoře Králové byla vyloučena ze světové asociace

Světová asociace zoologických zahrad vyloučila ze svých řad zoo ve Dvoře Králové. Důvodem je dlouhodobé porušování etického kodexu při práci se zvířaty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě levharta v ZOO Dvůr Králové | Foto: Jana Myslivečková

S informací přišla Česká televize. Asociace dlouhodobě kritizuje hlavně vývozy zvířat do zahraničí. Královédvorská zoo přitom už není členem ani evropské asociace. Hrozí tak, že bude muset některá zapůjčená zvířata vrátit.

Podle bývalého českého zástupce v Radě evropských zoologických zahrad Vladislava Jirouška se královédvorské zoo po předchozím odchodu z evropské asociace uvolnily ruce a začala zvířata prodávat ve větší míře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyloučení Zoo Dvůr Králové ze světové asociace mluvil ve Stalo se dnes Vladislav Jiroušek

„Já jsem osobně velký nepřítel prodeje zvířat, zvláště těch zapojených do programu, ale Dvůr na tom není ekonomicky nejlíp, kraj ho dotuje tak, jak ho dotuje. A Dvůr si myslel, že když není v té evropské asociaci, takže může. Jenomže ve světové asociaci má teď převahu evropská asociace, její prezident je Evropan, a ten tlak byl tak velký, že nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo,“ komentoval Jiroušek nejnovější vývoj ve Stalo se dnes.

Podle něj se zahrada ve Dvoře Králové skutečně dostává do silné izolace, ostatní zahrady s ní už nebudou moci tolik spolupracovat.

„Na druhou stranu se neobávám, že by to návštěvník nějak pocítil, protože ta stáda žiraf, nosorožců a ty stovky antilop tam budou pořád. Ale ta nová vzácná zvířata, která se začínají množit v evropské asociaci, tak na ta asi Dvůr nedosáhne, nebo dosáhne velice obtížně,“ dodal Jiroušek.

Ředitelka zoo Dana Holečková ale vyloučení ze světové asociace za vážný problém nepovažuje. Jak řekla portálu iDnes cz., o vystoupení prý sami uvažovali. Členství je podle ní drahé a žádné velké výhody z něho prý neplynou.

Jan Richter, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme