Zoologická centra přiblíží návštěvníkům Šumavy místní faunu

Na Šumavě vzniknou dvě nová zoologická centra za více než sto milionů korun. Na Kvildě se zaměří na jeleny a divoká prasata, v Srní pro změnu na vlky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrazová kotlina pod Kvildou | Foto: Ľubomír Smatana

„Lidé mají skutečně zájem o živá zvířata, která mohou pozorovat v jejich přirozených biotopech. Proto pokračujeme v zoologických centrech,“ říká ředitel Správy šumavského parku Jiří Mánek.

Na Šumavě existují už například pozorovací obůrky. V těch je ale zvěř, která přirozeně žije ve volné přírodě, zavřená jen na zimu. „V zimě ji tam krmíme, aby nám nedělala škody na lesních porostech. Šetříme tím ročně miliony korun,“ vysvětluje Mánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ředitelem správy šumavského Jiřím Mánkem mluvila redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

Zoologická centra ale mají úplně jiný charakter. „Zvěř je tam zavřená trvale, takže ji návštěvníci budou moct pozorovat nejen přes zimu, ale celoročně. Těšíme se na atrakci nejen jelení zvěře, ale i divokých prasat,“ doplňuje ředitel Správy šumavského parku.

Lidé budou moct pozorovat také vlka, který na rozdíl od ostatních zvířat nebude pocházet ze Šumavy, ale bude dovezen. V centrech budou podle Mánka i informační střediska. „Jsou to pasivní domy, které budou vybaveny moderní technikou a přednáškovým sálem. Návštěvník se bude moct dozvědět prostřednictvím celé řady programů o životě těchto zvířat,“ dodává Mánek.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme