Zubrům by se u nás dařilo, ukazuje studie

Česká krajina má několik vhodných lokalit pro návrat zubrů do volné přírody. Vyplývá to ze studie, kterou dnes představili odborníci z Akademie věd Jihočeské univerzity a obecně prospěšné společnosti Česká krajina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubr evropský - Podkrušnohorský zoopark v Chomutově | Foto: Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov

Zubři by přitom podle slov ředitele České krajiny Dalibora Dostála pomohli zachránit řadu živočišných a rostlinných druhů závislých na přirozených lukách a pastvinách.

Patří totiž k velkým kopytníkům považovaným za nejlevnější a nejlepší způsob, jak udržovat rozsáhlé bezlesé prostory.

„Právě tyto druhy v posledních desítkách let rychle vymírají, protože v přírodě chybí podobné klíčové druhy, jako je zubr, ale i pratur nebo divoký kůň,“ vysvětluje Dostál.

Zubři zmizeli z volné krajiny v Čechách už ve 14. století, v Evropě pak na počátku 20. století po první světové válce.

Přestože zubři chybí v českých ekosystémech již takto dlouhou dobu, jejich návrat nebude nepřirozený a životní podmínky se pro ně nebudou muset nijak připravovat.

„Zubr je zvíře velmi adaptabilní, vyskytuje se v naprosto odlišných ekosystémech. Problémem nejsou ani rozsáhlé smrkové lesy, které u nás převažují a které byly někdy pokládány za překážku, proč by se zubři nemohli vrátit,“ dodává Dostál.

Za nejvhodnější lokality označil bývalé vojenské újezdy s mnoha bezlesými prostory a minimem lidí.

Jana Vondráčková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme