Zvěř končí na podzim častěji pod koly aut. Po nehodě je nutné volat policii

Na podzim se na silnicích zvyšuje riziko střetů se zvěří. Ve chvíli, kdy srna nebo divoké prase vyskočí z příkopu, řidič většinou nemá dost času ani možností srážce zabránit. V České republice se jen loni srazilo s domácím nebo lesním zvířetem kolem 5000 řidičů a šlo tak o jednu z nejčastějších příčin nehody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divoké prase se selaty

Divoké prase se selaty | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

„Snažit se co nejvíc snížit rychlost, intenzivně brzdit, snažit se udržet si směr na vozovce, nesjet z vozovky a mít to čelně,“ radí učitel z autoškoly v Plzni Oldřich Žáček co dělat, když už je jisté, že se zvířeti nelze vyhnout.

Čelní náraz do vyšších zvířat podle něj následky nezmenší: „Celé tělo se vlastně převalí na kabinu, na kapotu, na přední sklo a tam je to nebezpečné.“

Srážku se zvěří by měl motorista oznámit policii, která kontaktuje myslivce. Pokud je ale zvíře zraněné jen lehce, může řidič jednat i sám. „Odvézt k veterináři k nějakému odbornému ošetření. On zváží, zdali je to zranění léčitelné, nebo neléčitelné,“ říká šéf krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Milota poradil, co dělat v případě srážky se zvěří

Pomoci podle něj mohou i záchranné stanice: „Mají útulky pro zvířata v nouzi, pro zraněná, pro hendikepovaná. Většinou mají i odchytové pomůcky.“

Pokud je zvíře zmrzačené, řidič by měl podle Bílého vždy volat policii a snažit se zkrátit utrpení zvířete. „Má-li člověk výbavu a nějaké zkušenosti s tím, tak může zvíře usmrtit. Správný technický způsob usmrcení je úder tupým předmětem do hlavy, aby došlo k omráčení zvířete. A potom vykrvení tak, aby bylo zbaveno života a citlivosti,“ radí veterinář.

„Okamžikem ulovení nebo smrti zvířete, i srážkou s vozidlem, se to stává vlastnictvím toho subjektu, který má právo v dané honitbě vykonávat myslivost,“ vysvětluje myslivec Zdeněk Chlup.

Sražené zvíře si řidič nesmí nechat

Podle šéfa krajské veterinární správy v Plzni Richarda Bílého platí v tu chvíli pro myslivce jednoznačná pravidla. „Je to zvíře uhynulé následkem úrazu a v každém případě patří do kafilérie. Není určeno k žádnému zpracování na potraviny ani doma, ani na nějakou dodávku. Možná krajním řešením u menšího zvířete by mohlo být použití ke zkrmení třeba loveckému psovi a podobně,“ dodává.

Sražené a usmrcené zvíře si řidič nesmí ponechat. „Jeho jednání může být hodnoceno jako trestný čin krádeže, za který jej soudce může poslat za mříže až na dva roky,“ upozorňuje Ivana Telekešová z krajského policejního ředitelství v Plzni.

Řidič by se navíc vystavil i dalšímu riziku, nezná totiž důvod, proč zvíře vběhlo pod auto. „Zvíře mohlo být oslepeno třeba dálkovými světly, ale úplně stejně tak mohlo mít i nějakou chorobu přenosnou na člověka,“ varuje Bílý.

Při srážce se zvěří je auto většinou zničeno. „V případě, že máte havarijní pojištění, škoda se likviduje pojišťovnou standardně jako u jakékoliv jiné nehody,“ říká policistka Ivana Telekešová. Někdy pojišťovny zahrnují srážku se zvěří i do povinného ručení.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme