'Ještě chytřejší' smartphone otevře místo klíče byt, auto nebo trezor

Mobilní telefony jsou stále chytřejší. Možná už tak brzy nahradí klíče od bytu, auta nebo trezoru. Aplikace, které to dokážou, představuje největší veletrh výpočetních a telekomunikačních technologií na světě CeBIT, který začal v německém Hannoveru. Vystavuje zde přes 4 tisíce firem ze 70 zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na CeBITu se představuje i aplikace pro chytré mobilní telefony, která uživatelům umožní vyfocením zboží v regálu během sekundy zjistit, které má například nejméně kalorií | Zdroj: ČTK

Projekt Key2Share, tedy mobil jako klíč, používá rozšiřující se technologii bezdrátového ovládání zařízení.

„Telefon nebo nějakou krabičku přiblížím k nějakému zařízení a tam dojde k určité bezdrátové komunikaci. Dnes se například mluví o bezhotovostní platbě,“ vysvětlil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor serveru Živě.cz Jakub Čížek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách na CeBITu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor serveru Živě.cz Jakub Čížek

Pro případ ztráty takto chytrého přístroje, který slouží jako klíč, může být dům nebo trezor dále zabezpečen například číselným kódem.

Letošní ročník CeBITu se však orientuje hlavně na sdílení.

„Dnes mají všichni účty na sociálních sítích, čili se objevuje elektronika, která umí s těmito sociálními sítěmi komunikovat. Takže se dočkáme například ledničky, která na internet nasdílí informace o tom, co jsme snědli nebo nesnědli,“ zmínil Čížek.

Na veletrhu je k vidění třeba i mobilní aplikace, která umožňuje v obchodě bleskově najít nejméně kalorické pochoutky. Jiná aplikace, nazvaná Stresový manažer, podle hlasu pozná, v jakém napětí uživatel právě je, a navrhne mu, jakým způsobem se stresu zbavit.

Největší, ale až třetí v pořadí

V Barceloně nedávno skončil veletrh mobilů Mobile World Congress, v lednu se zase pravidelně koná veletrh zábavní elektroniky CES v Las Vegas. Na obou se objeví nejklíčovější novinky.

CeBIT je naopak určen přímo Němcům a profiluje se spíše na odbornou komunitu. Prezentuje jak novinky ze zábavní a spotřební elektroniky, tak i nové technologické postupy či bezpečnostní systémy.

Přestože CeBIT stále platí za největší veletrh svého druhu, v dolnosaské metropoli vystavuje letos o polovinu méně firem než před deseti lety. Důvodem je konkurence právě specializovaných veletrhů v Barceloně a Las Vegas, ale také hospodářská krize.

Klára Stejskalová, Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme