,Superlasery' by mohly v Česku začít fungovat v roce 2014

Češi, Maďaři a Rumuni vyhráli tendr na realizaci evropského ,superlaseru'. To je výzkumný projekt Evropské unie za půl miliardy eur, který má mimo jiné pomoci při léčbě onkologických chorob. Bude ale použitelný i v astrofyzice a jaderné fyzice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Femtosekundový laser

Femtosekundový laser | Foto: Arizona State University

Výzkumné centrum bude sídlit v Praze, maďarském Szegedu a rumunské Magurele. Během prosince musí tyto státy Bruselu vysvětlit, jak si fungování tří špičkově vybavených laserových center představují.

Na projekt Extreme light infrastructure (ELI), který například Maďaři už začali přezdívat Eliška, věnovala Evropská unie půl miliardy eur. Mezi členskými státy o něj byl i díky tomu velký zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Gregor Martin Papucsek mluvil v pořadu Svět o jedné o ,superlaseru'.

V prosinci bude pokračovat další etapa celého projektu a už v roce 2014 by mohly naplno začít první vědecké výzkumy. Projekt má tři složky.

První systém, takzvaný beamline, postaví Češi. Maďaři pak sestaví laser, který je schopný vydávat pulsy velmi rychle. A v Rumunsku mezitím vybudují fotonukleární ústav na zkoumání a aplikaci vysokovýkonných laserů.

V konečné fázi projektu postaví Česká republika společně s Maďarskem vysokovýkonný laser, který zatím ještě nikde neexistuje.

Gregor Martin Papucsek, Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme