'Víme, co děláš.' Britský student varuje před hazardováním na sociálních sítích

Britský student svými stránkami upozornil na neopatrnost některých uživatelů internetu. Virtuálnímu prostoru totiž svěřují mnoho citlivých údajů, které může snadno zneužít někdo třetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální sítě. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Honza nenávidí svého šéfa a přál by mu smrt a Jana V. patrně touží po tom, aby každý měl její soukromé telefonní číslo. Takových statusů je plný Facebook. Nedávno proto vznikl web, zatím jen v angličtině, který upozorňuje na nedostatečnou ochranu dat na této největší sociální síti.

Stránka se jmenuje „We Know What You're Doing“ (Víme, co děláš) s podtitulkem „...a myslíme si, že bys měl přestat." Vytvořil ji 18letý britský student a vývojář, který tak chce upozornit na množství informací, které lidé naprosto neuváženě sdílejí i s úplně cizími osobami na sociálních sítích.

Jeho web jednoduše hledá podle klíčových slov ve veřejně přístupných statusech. Stránka je rozdělená na čtyři části s těmito nadpisy - kdo se chce nechat vyhodit? kdo má kocovinu? kdo bere drogy? a kdo má nové telefonní číslo?

I navzdory neustálému opakování toho, aby si lidé i na internetu hlídali své soukromí, známe spoustu případů, kdy lidé přišli o práci poté kvůli nevhodnému statusu, na vaše telefonní číslo pak zase mohou volat úplně cizí lidé a obtěžovat.

Přitom ochránit svůj malý vesmír na Facebooku není nic složitého. V nastavení soukromí stačí zaškrnout přátelé nebo vlastní nastavení. Dohlédnout by na to měli hlavně rodiče puberťáků.

Podobné webové stránky už známe z minulosti. Existují dva roky a jmenují se „Please Rob Me“ (Prosím, vykraď mě). Ta shromažďuje veřejně dostupné informace z různých sociálních serverů. Cílem je lidem ukázat, že jim hrozí nebezpečí, pokud na internetu vyzvoní, kdy nebudou doma.

We Know What You´re Doing | Foto: Repro: Český rozhlas

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme