3D laser pomůže při problémech s krátkozrakostí a astigmatismem

Čím dál víc lidí se v Česku dobrovolně zbavuje brýlí. Operace očí jsou totiž čím dál přesnější, a to díky novinkám v moderní technologii. Jednou z nich je tzv. 3D laser, se kterým se nově začalo operovat i v České republice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidské oko

Lidské oko | Foto: Jan Rosenauer

Nový 3D laser dokáže odstraňovat krátkozrakost a astigmatismus podobně jako ostatní lasery, je ale výrazně šetrnější, protože funguje na jiném principu. Původní metodou, se kterou se v Česku při operacích krátkozrakosti začínalo, byla tzv. PRK.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operace očí 3D laserem. Více Naďa Bělovská.

Byla založena na tom, že lékaři laserem obrušovali dioptrie na povrchu oka. Rána byla poměrně velká, dlouho se hojila a trvalo až týden, než oko přestalo bolet a pacientovi se vrátilo kvalitní vidění.

Od PRKu přes lasik ke 3D

Na konci 90. let nahradila PRK jiná metoda, tzv. lasik, což je způsob, kterým se v Česku operuje dodnes. Na čem byla tato metoda od začátku založena, vysvětlila Rádiu Česko primářka pražské oční kliniky DuoVize Lucie Valešová, která současně působí také na oční klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„Na povrchu oka se odřízla tenká lamelka, tenká vrstvička podobná kontaktní čočce, ta se odklopila a pod ní se excimerovým laserem odpařovala dioptrická složka. Pak se lamelka přiklopila, a tím došlo k výrazně rychlejší rehabilitaci zraku a bolesti a pacienti během několika dnů viděli velice ostře a za dva dny už necítili žádné bolesti.“

Metoda lasik znamenala velký skok v kvalitě očních operací a další podobný posun představuje právě nový 3D laser.

Lucie Valešová s ním operuje a vysvětluje, jaké přináší pacientům výhody:

Nový laser nevyužívá ultrafialové paprsky

„Nová metoda se dělá femtosekundovým laserem, který má výhodu, že nepoužívá ultrafialové paprsky excimerového laseru a hlavně velká výhoda této metody je, že celý laser probíhá uvnitř neporušené rohovky, jako když si představíte například hranoly, v kterých se laserem dá vymodelovat plastický obličej, tak totéž se udělá v rohovce: vymodeluje se tam čočka pak se odklopí jenom kousíček té lamely a celý meniskus, který představuje odstranění dioptrické vady, se vyjme ven. Výhodou je, že se výrazně šetří tkáň a můžeme jí odebírat mnohem méně než u starších metod.“

Právě díky šetrnosti nové metody mohou lékaři novým laserem poměrně pohodlně odstranit i deset až dvanáct dioptrií. To umí sice i se současnými lasery lasik, operace 3D laserem je ale pro pacienty s vysokým počtem dioptrií příjemnější, dodává Lucie Valešová:

„Při operaci je snížená bolestivost a hlavně je snížená nutnost spolupráce pacienta, protože ten výkon je mnohem kratší, je pohodlnější, je tišší, pacient nevnímá zápach, který bývá při excimerovém laseru, nemusí sledovat celou dlouhou dobu fixační světlo excimerového laseru. Pro pacienta je to mnohem jednodušší na spolupráci.“

Komplikace hrozí i při operaci 3D laserem

Právě proto lékaři doporučují nový laser především pacientům se středně silnou a vysokou krátkozrakostí. Různé komplikace nebo nežádoucí účinky operace ale nová metoda zcela eliminovat nedokáže.

Potíže, které někteří pacienti po operaci mají, jako například mírné zhoršení barevného vidění nebo horší vnímání světelných bodů ve tmě souvisejí přímo s narušením rohovky, a k tomu během operace logicky vždy dojít musí, dodává Lucie Valešová:

„Tam jde o princip, že se naruší průhledná vrstva, rohovky, naruší se její lamely, a tím narušením dochází k lomu světla. Čili princip té metody neumožňuje zdokonalení těchto fenoménů.“

Základem úspěchu je spolupracující pacient

Určité malé riziko je pak při laserové operaci spojeno také s tím, že pacient dobře nespolupracuje a neudrží pohled v předem určeném bodě, který operatér potřebuje. Toto riziko ale operace 3D laserem částečně eliminovat dokáže:

„Toto riziko je vždycky u všech oparní, nemůžu říct, že je nulové, ale vzhledem k tomu, že jsou nižší nároky na spolupráci pacienta, tak je i nižší riziko peroperačních komplikací.“

Oko se navíc po operaci 3D laserem rychle hojí, což je další výhoda, která ale samozřejmě není zadarmo. Zájemci o zákrok novým laserem musí počítat s tím, že za něj zaplatí zhruba o třetinu víc než za běžnou operaci laserem lasik.

Marián Vojtek, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme