3D tiskárna, nanomikroskop… V Liberci představili nové výzkumné centrum

Vědci z Technické univerzity v Liberci mají nové výzkumné a vývojové centrum. Je zaměřené na nanomateriály a pokročilé technologie. Během slavnostního otevření vědci představili některé své unikátní přístroje, například 3D tiskárnu nebo nanomikroskop.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové vědecké centrum Technocké univerzity v Liberci

Nové vědecké centrum Technocké univerzity v Liberci | Zdroj: ČTK

Jedním z přístrojů, který na liberecké univerzitě vyvinuli, je například takzvaný mikromanipulátor. Slouží na výrobu uspořádaných vrstev nanovláken a mikrovláken.

„Je to takový nosič, který nahradí něco ve vašem těle. Na to se dají nasadit buňky, které na tom dále rostou,“ přiblížila jedna z pracovnic centra Jana Bajáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivany Bernáthové z otevření nového vědeckého centra v Liberci.

Konstruktér přístroje Lukáš Stanislav přirovnal funkci nanopřízí, tisíckrát tenčích než lidský vlas, k injekční jehle, která má ovšem průměr v nanometrech.

„Tím pádem je to schopné třeba napíchnout biologickou buňku a importovat léčiva. Nebo můžeme zkoumat, co je uvnitř buňky,“ vysvětlil Stanislav.

Podobných špičkových přístrojů má univerzita mnoho desítek – většinu získala díky dvousetmilionové dotaci. Unikátní je třeba rastrovací elektronový mikroskop s rozlišením až jeden nanometr, jaký prý nemá nikdo v Česku ani ve střední Evropě.

Další chloubou centra je 3D tiskárna, která dokáže z počítačových dat „vytisknout“ trojrozměrný předmět.

„Umožňuje i to, že výrobek, který z toho vypadne, může být pohyblivý. Dá se třeba vytisknout píšťalka s kuličkou, která se uvnitř pohybuje a píská,“ popsal možnosti tiskárny ředitel ústavu Petr Tůma.

Komerční projekty jako v USA

Kromě oblasti využití nanovláken se nové liberecké centrum bude zaměřovat na výzkum v oblasti pokročilých technologií, které najdou uplatnění zejména v automobilovém průmyslu.

Vědci přitom chtějí co nejvíce spolupracovat s firmami. Ústav se bude snažit o to, aby firmy sdružily finanční prostředky a projekty vědců podpořily.

„Z toho by měly vyrůstat exkluzivní komerční projekty už pro jednotlivé firmy,“ uvedl ředitel oddělení pro propagaci Stanislav Petrik s tím, že inspirací jsou jim úspěšné projekty v USA.

Ivana Bernáthová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme