Akvapark v Praze-Tróji čeká kolaudace. Stavět se začal ještě za komunismu

Bazénový areál Šutka v Praze Tróji se stavěl dlouhých 25 let, nyní ho čeká kolaudace. Kontroverzní stavba léta chátrala. Město do dostavby areálu za celkem 748 milionů korun investovalo stovky milionů z vlastních zdrojů. Nyní už jsou bazény napuštěné vodou. Podle zástupců města by se mohl akvapark otevřít veřejnosti už během prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akvapark Šutka v Praze-Tróji. | Zdroj: ČTK

Pražští radní už nyní počítají s tím, že nový areál bude prodělávat a město ho bude muset dotovat minimálně 10 miliony ročně, analytika ze společnosti Mag Consulting a odborníka na turistický ruch Jaromíra Beránka to však nepřekvapuje.

„Je zcela běžné, že velká i menší města podobné areály dotují, protože u nás tyto vodní atrakce na sebe v mnoha případech nevydělávají. Zaprvé je u nás velmi drahá voda a potom jsou přísné hygienické podmínky na čistotu vody,“ říká Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hergeta z otevření akvaparku Šutka a rozhovor s odborníkem na turistický ruch Jaromírem Beránkem.

Přísné normy znamenají podle něj riziko, protože zjištěná závadná voda odradí turisty na několik měsíců a někdy i na dlouhá léta.

Výstavba Šutky se táhla od roku 1987, stavební práce byly několikrát zastaveny kvůli nedostatku peněz a restituci pozemků.

Praha podle Beránka nový akvapark využije, i přes to, že kousek za Prahou je největší český akvapark Čestlice.

„Domnívám se, že Praha v každém případě potřebuje nový plavecký areál, tyto areály jsou dneska běžnou součástí středních i velkých měst v západní Evropě a jsem přesvědčen, že u nás bude patřit k jedněm z nejnavštěvovanějších,“ myslí si Beránek.

Cenu 748 milionů korun, které stavba spolkla, vidí jako přiměřenou, pakliže byly použity moderní bazénové prvky. Co se týká budoucího provozu, bude záležet na správných manažerských rozhodnutích.

Akvapark Šutka v Praze-Tróji. | Foto: ČTK

„Je zapotřebí udělat pořádný marketing jak pro naše, tak pro zahraniční návštěvníky a správně stanovit vstupné, aby lákalo turisty a návštěvníky Prahy i samotné Pražany a na druhé straně aby zaručovalo určitou ekonomičnost,“ dodal Beránek.

Hlavní město plánuje, že bude areál časem pronajímat, zatím však neví komu ani za kolik. Nejdřív si prostřednictvím své firmy Trade Centre Praha vyzkouší provozování Šutky samo.

Jan Herget, Vojtěch Kouřímský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme