Američané a Britové umí prolomit on-line šifrování, vyplývá z výpovědí Snowdena

Tajné služby Spojených států a Velké Británie umí prolomit on-line šifrování. Vyplývá to z výpovědí bývalého amerického zpravodajce Edwarda Snowdena.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, internet, klávesnice (ilustrační foto)

Počítač, internet, klávesnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Bezpečnostní protokoly, které tajné služby údajně prolomily, používá celá řada služeb. E-maily, sociální sítě, ale také banky, nemocnice nebo státní správy.

To by znamenalo, že agenti si mohou o konkrétní osobě zjistit vlastně úplně všechno. Teoreticky se tak dostanou do matriky, do zdravotních záznamů, k bankovním účtům i osobním e-mailům nebo do chytrých telefonů.

Delší šifrovací klíče jsou s běžně dostupnými prostředky neprolomitelné. Jenže podle Snowdena americká NSA ročně vyhrazuje 250 milionů dolarů na zvláštní projekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor serveru ROOT.cz Petr Krčmář mluvil o online šifrování

V jeho rámci si postavila několik superpočítačů a ty už to zvládnou. Prolomení těchto protokolů znamená, že tajné služby získají přístup k citlivým datům stovek milionů lidí.

Fenomén zadních vrátek – zjištění informace ještě před jejím zakódováním

Číst článek

„Bezpečnost není tvořena jen šifrováním. Šifrování samotné je, pokud se provádí správně, velmi bezpečné a jeho prolomení je prakticky nemožné. Problém je, že nejenom šifrování je to, co potřebujeme. My potřebujeme třeba i autentizaci, potřebujeme si bezpečně vyměňovat šifrovací klíče a podobně a to jsou slabá místa, která jsou využívána,“ přibližuje šéfredaktor serveru ROOT.cz Petr Krčmář.

Tajné služby podle Snowdena pracují i na tom, jak se k citlivým údajům dostat jednodušeji. Snaží se tlačit na výrobce softwarů a bezpečnostní experty, aby jim umožnili takzvaný backdoor entry, tedy aby jim nechali otevřená zadní vrátka. To znamená, že by agenti mohli mít přístup do různých programů navzdory všem bezpečnostním opatřením a k informacím by se dostali ještě před zašifrováním. Na jaké všechny firmy takto NSA tlačí, ale Snowden neprozradil.

Možné řešení? Důraz na otevřenost

Tajné služby neustále opakují, že vše dělají pro zvýšení bezpečnosti. Jenže zrovna backdoor přístup zarazil odbornou veřejnost, protože to je vlastně chyba v programu, kterou pak může zneužít kdokoli. Takže takové opatření celkovou bezpečnost snižuje a otevírá prostor pro kyberkriminalitu.

„Když tyhle organizace vznikly v 50.–60. letech, bylo šifrování takovou velkou podivností, kterou používali jenom agenti a různí vysoce postavení představitelé států, ale dnes je šifrování tak rozšířené, že ony potřebují, aby efektivně mohly fungovat, šifrování prolomit a přečíst si, co se posílá těmi šifrovanými kanály,“ vysvětluje Krčmář.

Myslí si, že odborníci a i běžní uživatelé teď přestanou věřit uzavřeným šifrovacím aplikacím, kde bezpečnost garantují jen tvůrci. „Bude se klást větší důraz na otevřený software, do kterého se může kdokoli podívat a potvrdit, že ten software je v pořádku,“ dodává.

Alžběta Havlová, Ondřej Bouda, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme