Americká NSA prý úmyslně zatajovala rozsah svých sledovacích programů

Bílý dům odtajnil závěry zvláštního soudu, podle kterých tajná služba NSA překračuje své pravomoci při sledování teroristů. Podle protokolů například NSA v roce 2011 zachytila až 56 000 položek mailové korespondence Američanů, která s terorismem nijak nesouvisela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soukromí na internetu | Foto: stock exchange

Dřívější odhady přitom tvrdily, že NSA je schopná monitorovat až tři čtvrtiny internetové komunikace. Soud proto v minulých letech nařídil NSA smazat celé bloky dat, protože nešlo rozlišit, která splňují zákonné podmínky a která ne.

Ředitel agentury se hájí tím, že způsob, jakým sbírají data, neumožňuje rozlišovat mezi domácími a zahraničními maily, ani mezi tím, zda jde o teroristy, či nikoli. To znamená, že agentura sleduje vše a teprve později se probírá shromážděnými daty, jestli nenajde něco podezřelého.

Soudce zvláštního tribunálu také opakovaně kritizoval agenturu, že úmyslně zatajuje rozsah svých aktivit, které velmi významně překračují pravomoci, které jí daly protiteroristické zákony.

V reakci na celou kauzu chtějí američtí politici, když vidí rozsah toho, co protiteroristické zákony způsobily, posílit občanská práva na soukromí.

Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme