Amerika už není, co bývala. Říkají lidé v Cape Canaveral, odkud startovaly raketoplány

Vesmírný program byl dlouho pýchou Američanů. Jako první vyslali do vesmíru člověka, který se prošel po Měsíci. A stejně tak hrdí byli i na své raketoplány. Spousta Američanů cítila jistou lítost a hořkost zároveň, když prezident Barack Obama v minulém roce jejich lety definitivně ukončil. Někteří z nich se přišli podívat na poslední cestu raketoplánu Atlantis do muzea v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední cesta raketoplánu Atlantis

Poslední cesta raketoplánu Atlantis | Foto: Pavel Polák

Ohromný tahač s řadou kol se dává do pohybu. Na sobě má naloženou pýchu amerického vesmírného programu: raketoplán Atlantis, který loni naposledy vzlétl do vesmíru. Semafory jsou podél cesty odmontované.

„Tohle je poslední přesun Atlantisu. Jakmile se dostane do tamté budovy, už nikdy nebude cestovat. A nikdy neuvidí denní světlo,“ ukazuje Lian na muzeum v Kennedyho vesmírném středisku. Tam má Atlantis namířeno, do stále expozice.

Lian se přišla rozloučit. „Kdykoli, když raketoplán startoval, tak jste cítil jistou hrdost. Otec mého manžela pracoval tady ve středisku, můj manžel také. Na ty raketoplány jsme si zvykli. Když jsem byla třeba doma a raketoplán se dostal do atmosféry, tak jsem ho prostě slyšela, věděla jsem, že je doma,“ dodává.

„Tenhle stroj lítal na oběžné dráze sedmnáct tisíc mil za hodinu. A teď jede tady po silnici jen dvě míle za hodinu,“ říká s nostalgii v hlase Jim.

Stojí u silnice, kterou zatarasila policie, na hlavě má kvůli ostrému floridskému slunci široký klobouk a v ruce drží fotoaparát.

Zaznamenává si každý pohyb Atlantisu. Tahle poslední cesta je pro něj velmi osobní záležitostí.

„Pracoval jsem tady třináct let. Byl jsem součástí velkého týmu, který startoval raketoplány,“ vysvětluje a dodává: „Je smutné se na to dívat. A sledovat, jak Atlantis ukládají na dobro k odpočinku.“

Současná politika letům do vesmíru není nakloněná

Raketoplán Atlantis přistál na Zemi v červenci minulého roku, byl to jeho poslední let. A pro Jima a dalších osm tisíc zaměstnanců NASA v Cape Canavarel začaly těžkosti.

„Přišel jsem o práci. A trvalo mi to asi půl roku, než jsem si našel novou,“ popisuje.

Jim pracuje stále na Cape Canaveral, v místě, kde se do kosmu střílejí rakety. Má štěstí, dobrá polovina propuštěných zaměstnanců je stále bez práce.

„Současná politická konstelace v naší zemi není příliš nakloněná myšlence létat do vesmíru. Musím přiznat, že je to pro mě trochu zklamání,“ přiznává.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír ukončil program raketoplánů loni v létě. Do stálých expozic zamířily také další vysloužilé raketoplány: Enterprise do New Yorku a Endeavour do Los Angeles.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme