Analogové rozhlasové vysílání se vypne nejdříve v roce 2025, říká René Zavoral

Do Česka se sjíždějí špičky z evropských televizí a rádií, aby diskutovaly mimo jiné o digitalizaci vysílání. V Praze totiž na pozvání Českého rozhlasu a České televize zasedá Valné shromáždění Evropské vysílací unie (EBU). „Pořád neexistuje národní strategie k tomu, aby rozhlasové digitální vysílání postupně nahradilo stávající analogové,“ říká náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu a člen Rozhlasového výboru EBU René Zavoral.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální radiopřijímač

Digitální radiopřijímač | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

O čem se budete zejména se svými kolegy bavit?

Valné shromáždění má dvě části. Jedna je ryze pracovní, kdy se musí poschvalovat všechny reporty a zápisy, pro nás zajímavější část je tematická, kdy se budeme bavit o rozvoji rozhlasového a digitálního vysílání nejen v Evropě, ale především v České republice. Ale bavíme se také o tom, jaká je budoucnost médií veřejné služby v době, kdy všichni, a rozhlas o to více, čelí atakům ze stran nových technologií, nových médií a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak je na tom ČRo se přechodem na digitální vysílání, mluví náměstek generálního ředitele ČRo a člen Rozhlasového výboru EBU René Zavoral

Jak je na tom Český rozhlas v souvislosti s digitalizací? Jsme někde uprostřed Evropy, na jejím okraji, nebo jsme v jistém slova smyslu vpředu?

Jsme někde uprostřed. Nejsme mezi těmi zeměmi, které jsou hodně dopředu, jako je Norsko, Švýcarsko nebo Velká Británie. Ale nejsme úplně na začátku, jsme někde v rozjezdu, hodně podobná situace je i v Polsku. Čili už dnes vysíláme digitálně, nicméně pořád neexistuje nějaká národní strategie k tomu, aby rozhlasové digitální vysílání postupně nahradilo stávající analogové.

Národní strategie? To znamená, že to je tón, který má určit třeba exekutiva a vláda, nebo to určují média veřejné služby?

Toto je věc, která musí vzejít ze strany státu, ze strany regulatorních orgánů. Čekáme, že zejména vláda přijde s tímto dokumentem, stejně jako tomu bylo u televizní digitalizace, kdy vznikl jakýsi harmonogram přechodu na digitální vysílání.

Dnes se mají někteří představitelé rozhlasů setkat i s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou z ČSSD. Přijde řeč i na technické řešení vypnout analog a začít vysílat jenom digitálně?

Myslím, že to téma tam může zarezonovat. S panem premiérem se setkají členové nejvyššího orgánu, exekutivního orgánu EBU. A protože to je orgán složený z generálních ředitelů televizí, rádií a médií veřejných služeb, předpokládám, že na toto téma určitě řeč přijde.

A kdy se dá očekávat, že se pravděpodobně vypne analogové rozhlasové vysílání v České republice?

Budu hodně realista, myslím, že to nebude dříve než v roce 2025. Možná o něco později.

Jak vypadá situace ve srovnání Českého rozhlasu a privátních vysílatelů? Je Český rozhlas tím jediným, kdo chce digitální vysílání?

V dnešní době je to tak, že jsme určitými lídry, určitým průkopníkem této technologie. U kolegů z komerčního sektoru vidím jistou míru rezistence. Na druhou stranu si myslím, že nějakým přesvědčováním, diskusí na toto téma tento jejich postoj časem zvrátíme. To, co je určitě viditelné zejména v zahraničí, je, že bez spolupráce s privátním sektorem se rozhlasové digitální vysílání nedá v žádné zemi spustit.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme