Aplikace v mobilních telefonech brání závislosti na alkoholu a dokonce i poradí

Tchaj-wanští alkoholici, kteří se snaží své závislosti zbavit, v tom nejsou sami. Už nějakou dobu se testuje mobilní aplikace, která umí vyhodnotit obsah alkoholu v dechu, a dokáže i poradit v situaci, kdy po etanolu baží snad všechny buňky v těle dotyčného. Kromě mobilu je k tomu zapotřebí jen kapesní analyzér dechu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní aplikace Českého rozhlasu (ilustrační foto)

Mobilní aplikace Českého rozhlasu (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Yang Čeng-Čang vypadá spořádaně, oblečení má pěkné, čisté, a chůzi jistou. Nevypadá, že by měl problém s alkoholem, ale má.

Teď si sedá na obrubník, do malého přístroje v plastové krabičce nasadí náustek a dýchá. Na displeji mobilu, který je s analyzérem spojen přes bluetooth, se objevuje text: tři hodiny odpoledne, žádný alkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pomoc mobilních aplikací v boji proti alkoholismu na Tchaj-wanu přiblížila Jitka Malá

„Aplikace požaduje test ráno, po obědě, večer, a taky než jdu spát. Už je z toho každodenní rutina, nestane se, že bych zapomněl. Po vypití alkoholu chvíli trvá, než se to projeví, ale když jste zvyklí se otestovat takhle pravidelně, víte, že pít vlastně nemůžete, nemáte kdy.“

Padesátiletý Yang Čeng-Čang byl jedním z prvních, kdo se před třemi lety zapojili do testování aplikace, a dnes tvrdí, že bez ní by se závislosti na víně jen těžko bránil.

Také psychiatrička Huang Ming-Či z tajpejské městské nemocnice si aplikaci nemůže vynachválit. Oceňuje nízké náklady i to, že je k dispozici 24 hodin denně.

„Pacienti, kteří opustí nemocnici, vstupují do prostředí plného obtíží a pokušení. Když mají po ruce zařízení, které můžou pro sebekontrolu využít prakticky kdykoli, je to účinnější než krátkodobá hospitalizace.“

Aplikace ale dokáže víc, než jen přistihnout člověka, který se neudržel a nějakou tu skleničku vypil. V kritické situaci dokáže uživateli přehrát relaxační hudbu, vyzvat ho k procházce nebo ocenit odměnou v podobě kupónu.

Protialkoholická aplikace je zatím k dispozici hlavně vědcům, už teď se ale dá zdarma stáhnout.

Jitka Malá, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme