Apple nemusí agentům FBI zpřístupnit zamčený telefon pro účely vyšetřování

Americká FBI nemůže po firmě Apple požadovat odemčení telefonu, který by mohl obsahovat informace pro vyšetřování případu souvisejícího s drogami. Rozhodl o tom soud. Firma tak nemusí začít vytvářet zvláštní přístup do mobilních systémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placení iPhonem v Pekingu | Zdroj: Reuters

Newyorský soudce James Orenstein rozhodnutí odůvodnil tím, že žádný z platných zákonů nedává FBI právo na podobné požadavky.

Firma podle svého vyjádření ani nemá nástroje k tomu, aby ochranu prolomila, a odmítá potřebný program vyvinout. Nechce totiž zklamat důvěru zákazníků a ohrozit bezpečnost svých systémů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu americkým úřadů se společností Apple ohledně poskytování dat mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek

Podobný spor vede Apple s úřady i v případě střelce z kalifornského San Bernardina, který zavraždil 14 lidí. Soud zatím v tomto případu nerozhodl, na rozsudek z New Yorku ale prý nemusí brát žádný zřetel.

Společnost Apple podle šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka tyto spory částečně využívá i k vlastní reklamě.

„Ona své výrobky vlastně postavila na tom, že poskytuje velmi dobré zabezpečení těch dat a šifrování těch dat. Postavila svůj marketing také na tom, že ani ona sama se k těm datům nyní nemůže pořádně dostat,“ říká Slížek a pokračuje:

„Také ten kalifornský případ spočívá hlavně v tom, že policie žádá po Applu, aby jí pomohl vůbec v té možnosti, jak heslo toho dotyčného člověka odhadnout. Protože Apple sám se k zašifrovaným datům nemůže dostat, může pouze pomoci policii, aby snáze to heslo odhadla.“

ČRo, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme