Apple nemusí agentům FBI zpřístupnit zamčený telefon pro účely vyšetřování
Americká FBI nemůže po firmě Apple požadovat odemčení telefonu, který by mohl obsahovat informace pro vyšetřování případu souvisejícího s drogami. Rozhodl o tom soud. Firma tak nemusí začít vytvářet zvláštní přístup do mobilních systémů.
Newyorský soudce James Orenstein rozhodnutí odůvodnil tím, že žádný z platných zákonů nedává FBI právo na podobné požadavky.
Firma podle svého vyjádření ani nemá nástroje k tomu, aby ochranu prolomila, a odmítá potřebný program vyvinout. Nechce totiž zklamat důvěru zákazníků a ohrozit bezpečnost svých systémů.
O sporu americkým úřadů se společností Apple ohledně poskytování dat mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek
Podobný spor vede Apple s úřady i v případě střelce z kalifornského San Bernardina, který zavraždil 14 lidí. Soud zatím v tomto případu nerozhodl, na rozsudek z New Yorku ale prý nemusí brát žádný zřetel.
Společnost Apple podle šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka tyto spory částečně využívá i k vlastní reklamě.
„Ona své výrobky vlastně postavila na tom, že poskytuje velmi dobré zabezpečení těch dat a šifrování těch dat. Postavila svůj marketing také na tom, že ani ona sama se k těm datům nyní nemůže pořádně dostat,“ říká Slížek a pokračuje:
„Také ten kalifornský případ spočívá hlavně v tom, že policie žádá po Applu, aby jí pomohl vůbec v té možnosti, jak heslo toho dotyčného člověka odhadnout. Protože Apple sám se k zašifrovaným datům nemůže dostat, může pouze pomoci policii, aby snáze to heslo odhadla.“